Filtry

26. Festiwal Kompozytorów Polskich im. H.M. Góreckiego. Wypełni go muzyka Wojciecha Kilara

Muzyka Wojciecha Kilara wypełni 26. Festiwal Kompozytorów Polskich im. H.M. Góreckiego w Bielsku-Białej, który odbędzie się w dniach od 5 do 7 października.

AUKSO
AUKSO · fot. Grzegorz Krzysztofik


Wśród wykonawców znajdują się AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia z udziałem Piotra Sałajczyka w roli pianisty, Motion Trio, Leszek Możdżer oraz Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Adama Sztaby. Podczas koncertów zaprezentowane zostaną zarówno klasyczne utwory Kilara, takie jak Orawa, Preludium chorałowe, Ricordanza i II Koncert fortepianowy, twórcze reinterpretacje jego dzieł, jak i muzyka filmowa z Draculi i Ziemi obiecanej. Koncerty odbywać się będą w Bielskim Centrum Kultury.

Muzyka Wojciecha Kilara zaprezentowana zostanie w kontekście muzyki polskiej, m.in. utworów dedykowanych Motion Trio (Marta Ptaszyńska, Jerzy Maksymiuk) czy wykonywanych przez zespół wspólnie z Leszkiem Możdżerem (Fryderyk Chopin, H.M. Górecki). Także podczas gali muzyki filmowej publiczność usłyszy zarówno znany Walc z Ziemi obiecanej i Polonez z Pana Tadeusza (reż. Andrzej Wajda), jak i muzykę Jana A.P. Kaczmarka z Marzyciela (reż. Marc Forster), Adama Sztaby z filmu Od pełni do pełni (reż. Tomasz Szafrański) i Krzysztofa Pendereckiego z Rękopisu znalezionego w Saragossie (reż. Wojciech Jerzy Has).

Uzupełnieniem wieczornych koncertów będą przedpołudniowe wydarzenia towarzyszące - koncert edukacyjny Bielskiego Towarzystwa Muzycznego 5 października, koncert Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki 6 października oraz pokaz filmów Studia Filmów Rysunkowych o tematyce muzycznej „Reksio kompozytor” 7 października.

W Kinie Helios odbędzie się w dniach 2-4 października przedfestiwalowa prezentacja filmów z muzyką Kilara, a 5 października - projekcja filmu dokumentalnego o kompozytorze "Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood" w reżyserii Violetty Rotter-Kozery, połączona z promocji jej książki "Kilar. W bliskim planie".

Wojciech Kilar był gościem honorowym 2. i 16. edycji Festiwalu, a Jego utwory prezentowane były na wielu koncertach podczas ostatnich 25 lat. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci kompozytora.

Festiwal Kompozytorów Polskich odbywa się w Bielsku-Białej od 1996 roku. Od samego początku jego patronem był Henryk Mikołaj Górecki. Od 2010 roku Festiwal nosi imię kompozytora. W trakcie ćwierćwiecza FKP zaprezentowanych zostało ponad 500 kompozycji 50 polskich twórców, wystąpiło 19 orkiestr, 15 chórów, 10 zespołów kameralnych i ponad setka solistów i dyrygentów. W 2005 roku to na tym festiwalu doszło do światowego prawykonania III Kwartetu smyczkowego „Pieśni śpiewają" H.M. Góreckiego przez Kronos Quartet. Organizatorem Festiwalu jest Bielskie Centrum Kultury im. M. Koterbskiej.

Współorganizatorami i partnerami FKP są: Bielskie Towarzystwo Muzyczne, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Studio Filmów Rysunkowych, Kino Helios i „Ruch Muzyczny”. Mecenasami Festiwalu są Gmina Bielsko-Biała, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a sponsorami: Aqua SA, FCA Poland.

Bilety lub karnet na wieczorne koncerty festiwalowe dostępne są na stronie http://www.bck.bielsko.pl Wstęp na Koncert edukacyjny, Koncert szkolny, projekcję filmu dokumentalnego oraz prezentację bajek SFR jest bezpłatny. Bilety na seanse filmowe dostępne są w Kinie Helios.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie http://www.fkpbb.pl.

mp / bielsko.info
źródło: Bielskie Centrum Kultury