Filtry

To największa świątynia w Bielsku-Białej. Będzie można poznać tajniki jej historii

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejną wycieczkę, która tym razem nosi tytuł "Katedra znana i nieznana. Z dziejów parafii św. Mikołaja w Bielsku". Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 8 października, a prowadzącym będzie dr Bogusław Chorąży.

To największa świątynia w Bielsku-Białej. Będzie można poznać tajniki jej historii
To największa świątynia w Bielsku-Białej. Będzie można poznać tajniki jej historii · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Katedra św. Mikołaja to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Bielska-Białej. Niestety, wiedza dotycząca najstarszych dziejów tej świątyni jest bardzo ograniczona. Pewne informacje dotyczące tej kwestii dostarczyły wyniki badań archeologicznych prowadzonych w jej najbliższej okolicy. Są one praktycznie nieznane szerszemu gronu mieszkańców miasta.

Wycieczka będzie miały formę oprowadzania po katedrze św. Mikołaja i po jej najbliższym otoczeniu. Cofniemy się do czasów średniowiecznych początków kościoła, a następnie skupimy się na jego dziejach nowożytnych. Przyjrzymy się również dziejom przestrzeni znajdującej się w najbliższym otoczeniu kościoła - najstarszemu, średniowiecznemu cmentarzowi miasta Bielska, targowi mięsnemu oraz szkole parafialnej.

Wycieczka jest bezpłatna.

Uwaga, obowiązuje ścisły limit miejsc! Obowiązują zapisy. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

Podajemy imię i nazwisko wysyłając mail na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub sms na nr tel. 693 315 998.

Aktualne informacje na bieżąco pojawiają się na https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka.

Następna wycieczka odbędzie się 15 października i odbędzie się pod tytułem "Na północ od centrum. Fabryki zapomniane". Prowadzenie: Piotr Kenig.

Projekt "Historyczne szlaki Bielska-Białej" w tym roku skupia się na rocznicach - 300. nadania praw Białej oraz 50. rocznicy powstania Malucha.

Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego.

Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała, która jest miastem kandydującym do Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

mp / bielsko.info
źródło: Stowarzyszenie Olszówka