Filtry

[ZDJĘCIA] Stuknęła im siedemdziesiątka. Uroczystości w Kruczku

I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach obchodzi jubileusz 70-lecia! Z tej okazji w piątek 6 października odbyły się uroczystości i zjazd absolwentów.

70-lecie I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach - 06.10.2023 · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


"1 września 1953 roku rozpoczęło swoją działalność dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach. Dokładnie 70 lat temu pierwszy rocznik uczniów zasiadł w szkolnych ławkach w starym budynku szkoły przy placu Wolności - w miejscu, w którym dzisiaj mieści się SP nr 1. Trzy lata później w 1956 roku liceum otrzymało nową siedzibę przy ulicy Brzozowej. Mijały lata, zmieniali się dyrektorzy, kadra pedagogiczna, opuszczały mury szkoły kolejne roczniki absolwentów, ale ciągle pozostał ten sam duch niezwykłej społeczności. On właśnie powoduje, że po 70 latach znowu chcemy się spotkać, otworzyć drzwi szkoły nie tylko dla absolwentów, ale również dla wszystkich osób, którzy z naszym liceum są emocjonalnie związani. Pragniemy w murach naszej szkoły serdecznie przywitać wszystkich gości, szczególnie byłych i obecnych nauczycieli. Gospodarzami tego spotkania będą uczniowie i nauczyciele I LO" - zapraszała dyrektor Kruczka Joanna Wojtynek.

Świętowanie rozpoczęło się w czwartek 5 października o godzinie 18.30 mszą świętą w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Tychach. Ten dzień był też dniem pamięci o nieobecnych już wśród nas pedagogach. Natomiast w piątek 6 października o godz. 11.00 szkoła zaprosiła gości na akademię.

- Był 1953 rok. Na terenie Tychów funkcjonowały dwie szkoły podstawowe, jednak wciąż brakowało miejsca, w którym swoją naukę młodzież mogłaby kontynuować. Tak rozpoczęła się historia I Liceum Ogólnokształcące w Tychach... - tymi słowami rozpoczęły się obchody 70-lecia.

Podczas święta miasto Tychy reprezentowali m.in. Maciej Gramatyka Zastępca Prezydenta Miasta Tychy, Barbara Konieczna - Przewodnicząca Rady Miasta Tychy oraz radna Urszula Paździorek-Pawlik.

- Przez siedem dekad mury szkoły opuściło tysiące absolwentów. Aktualnie uczęszcza do niej ponad 700 uczniów. Szkoła cieszy się zarówno w Tychach, jak i w województwie śląskim, świetną renomą. Gratulujemy tak okazałego jubileuszu, wszystkim byłym i aktualnym nauczycielom, pracownikom i przyjaciołom szkoły, rodzicom i uczniom - mówili samorządowcy.

- Kiedy sam byłem uczniem liceum im. Leona Kruczkowskiego otrzymaliśmy zadanie - stworzenie audycji radiowej, o której nie mieliśmy zbyt wielkiego pojęcia. Poszło nam z kolegą całkiem nieźle, dlatego nauczyciel, pan Zbigniew Skorek, zachęcił nas do prowadzenia szkolnego radiowęzła. Jak się później okazało, to właśnie to wydarzenie ukształtowało moją późniejszą ścieżkę zawodową. Po ukończeniu liceum przez ponad 20 lat pracowałem w stacji radiowej. Jestem przekonany, że każdy z nas ma jakąś swoją historię, moment, od którego coś się zaczęło. Wy, uczniowie, być może ten moment macie jeszcze przed sobą. Dlatego pamiętajcie, że to dla Was bardzo cenny czas - mówił podczas uroczystości Maciej Gramatyka, Zastępca Prezydenta Miasta Tychy.

Tego samego dnia o godzinie 15.00 w dużej sali gimnastycznej rozpoczęło się "spotkanie po latach", czyli zjazd absolwentów.

Loading...

ar / tychy.info