Filtry

Auksodrone 2023: klasyka, jazz, elektronika zabrzmi w Mediatece!

Od 6 do 8 października w tyskiej Mediatece potrwa kolejna edycja festiwalu Auksodrone. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, który jest projektem orkiestrowym z najwybitniejszymi artystami sceny klasycznej, jazzowej i elektronicznej, usłyszymy takie nazwiska jak: Krauze, Pękala, Pospieszalski, Szamburski, Wicha, Strycharski.

Auksodrone


Jak najlepiej wyrazić szacunek wobec dziedzictwa kulturowego? Schować w gablocie, oprawić w złotą ramę, nie dotykać? Czy może wręcz przeciwnie - wciągać w prawdziwe życie, sprawdzać, używać, kontestować?

To wbrew pozorom nie są rozważania czysto teoretyczne. Praktyką zajmuje się Marek Pospieszalski, z pomocą saksofonu, kolegów ze swojego oktetu oraz AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy kierowanej przez Marka Mosia - znanej z tego, że ochoczo podejmuje najtrudniejsze muzyczne wyzwania. Razem wywrócą do góry nogami kanon polskiej muzyki XX wieku, by na nowo ją dla nas odkryć, a nas oszołomić i zachwycić. Marek Pospieszalski Octet w cyklu JAZZ+ zagra w tym roku dwa koncerty (6 i 8 października), oparte na dwóch znakomitych albumach - „Polish Composers of the 20th Century” i „No Other End of the World Will There Be” - reinterpretujących kanon rodzimej muzyki współczesnej.

A co z klasykami XXI wieku? Większość z nich zapewne jeszcze nie pojawiła się na świecie, ale niektórzy pewnie już chodzą do przedszkola albo i podstawówki. Ich wyobraźnię rozpędzi prolog (3 września) do festiwalu Auksodrone - opera dla dzieci „Album rodzinny”, stworzona przez Jerzego Kornowicza i Michała Rusinka. Zaśpiewają Ewa Biegas i Jan Jakub Monowid.

Klasykiem zarówno XX, jak i XXI wieku oraz chodzącym - i w dodatku fantastycznie grającym na fortepianie! - dziedzictwem kulturowym jest Zygmunt Krauze. Na festiwalu obchodzić będziemy 85. urodziny kompozytora, oczywiście koncertem (7 października)! W programie m.in. solowe utwory na fortepian w wykonaniu kompozytora, a także kameralne i orkiestrowe z udziałem muzyków orkiestry AUKSO.

W cyklu AD LIBITUM festiwal Auksodrone zamówił trzy kompozycje u trzech wizjonerów muzyki, których przynależności środowiskowej i gatunkowej nie sposób ustalić. Właśnie dlatego, że u nich możemy oczekiwać nieoczekiwanego. Paweł Szamburski (6 października) przy pomocy klarnetu, intuicji oraz orkiestry będzie poszukiwał wspólnoty w samotnym głosie i porządku w chaosie. Miłosz Pękala (7 października) w „Muzyce na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne” zamierza jednym pokłonem złożyć hołd zarówno Xenakisowi, jak i dźwiękom ze starych gameboy’ów. Dominik Strycharski (8 października) przyjeżdża z „The Frame”, kompozycją na orkiestrę smyczkową, flety blokowe i elektronikę, która ma publiczności pomóc wyjść z ram.

Aleksander Nowak nie tylko komponuje, ale i czyta, dużo czyta… by następnie jeszcze więcej komponować. Zachwycał nas już operami napisanymi we współpracy ze Szczepanem Twardochem, a ostatnio „Baśnią o sercu”, z librettem napisanym przez Radka Raka. Tym razem sięgnie po literaturę równie znakomitą, lecz z zupełnie innej półki. Kompozycja „Rzeczy” to wariacja na temat „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, jedyny w swoim rodzaju wodewil żałobny (7 października).

O oprawę muzyczną wydarzenia tradycyjnie zadba duet HCH, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński, brylujący w foyer Mediateki. To DJ-e, którzy nie zawsze zapraszają do tańca, za to perfekcyjnie, choć czasem przewrotnie wprowadzają publiczność w nastrój koncertów.

Wstęp do foyer (a więc uczestnictwo w spotkaniach, DJ-setach) jest bezpłatny. Biletowane jest wejście do sali koncertowej na każdy z siedmiu koncertów. Bilety - w cenie 49 zł/dzień, 99 zł/karnet trzydniowy - można nabyć w punktach stacjonarnych Ticketmaster oraz w sklepie internetowym Ticketmaster.

Współorganizatorami auksodrone są: Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kuratorem festiwalu jest Filip Berkowicz. Więcej na: http://www.auksodrone.com.

Bilety w cenie 49 zł (za dzień) i 99 zł (karnet trzydniowy) są dostępne do nabycia przez stronę ticketmaster.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem.

Program AUKSODRONE6 października

  • 19.30 - Ad Libitum / AUKSO x Paweł Szamburski
  • 21.15 - Jazz + / AUKSO x Marek Pospieszalski Octet.


7 października

  • 17.30 - Krauze 85 / AUKSO x Zygmunt Krauze
  • 19.30 - Ad Libitum / AUKSO x Miłosz Pękala
  • 21.15 - Opera / Alek Nowak x Marcin Wicha: Rzeczy.


8 października

  • 19.30 - Ad Libitum / AUKSO x Dominik Strycharski
  • 21.15 - Jazz+ / AUKSO x Marek Pospieszalski Octet.

ar / tychy.info
źródło: UM Tychy