- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 9 kwietnia 2025
Fizyczne vs. programowe niszczenie dysków twardych - co wybrać?
Materiał partnera:
Utylizacja dysków twardych może przebiegać na wiele sposobów. Wśród nich wyróżniamy fizyczne i programowe niszczenie, które mają zagwarantować ten sam efekt. Chodzi o to, aby dane zapisane niegdyś na nośniku nie były możliwe do odczytania ani odtworzenia. Którą metodę wybrać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega fizyczne niszczenie dysków twardych?
Fizyczne niszczenie dysków twardych to nic innego, jak pocięcie ich na bardzo drobne kawałki. W tym celu korzystamy z innowacyjnych maszyn, niszczarek o wysokiej wydajności. Fizyczne uszkodzenie nośników uniemożliwia odtworzenie danych, ponieważ złożenie tych drobnych elementów w jedną całość jest niemożliwe, nawet przy ogromnym nakładzie pracy. Pamiętajmy też, że dysk twardy to nie to samo co papier. Nie wystarczy więc złożyć poszczególnych części, trzeba jeszcze umieć odczytać dostępne w nich zapisy.
Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej metody niszczenia, gdy dobiega końca przechowywanie dokumentacji. Warszawa to miasto, w którym działa wiele firm oferujących pomoc w utylizacji danych. Warto z niej skorzystać, chcąc mieć pewność, że procedura przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Czym jest metoda programowa?
Programowe niszczenie dysków twardych polega na nadpisaniu ich przy pomocy specjalnego programu. Procedura ta jest skomplikowana, jednak w skrócie można powiedzieć, że dążymy do zapisania całego dysku w taki sposób, aby nie można było odczytać znajdujących się na nim danych. Szybka utylizacja dysków twardych odbywa się poprzez zastosowanie zaawansowanych algorytmów.
Jaką metodę utylizacji dysków twardych wybrać?
Zastanawiasz się, jaka metoda utylizacji dysków twardych będzie dla Ciebie optymalna? Musisz wiedzieć, że zarówno fizyczne, jak i programowe niszczenie jest efektywne. Z drugiej strony, jeśli masz do czynienia z danymi wymagającymi ścisłej ochrony, dobrym rozwiązaniem jest połączenie obu tych metod. W pierwszej kolejności nadpisujemy dysk, a następnie niszczymy go w specjalnej niszczarce.
Wybór metody niszczenia nośników nie jest oczywisty. Dokonując go, należy wziąć pod uwagę:
- rodzaj przetwarzanych danych,
- budżet,
- przepisy wewnątrzzakładowe.
Podobnie wygląda kwestia niszczenia opakowań, o czym więcej przeczytasz na https://hsm-recycling.pl/pl/niszczenie-produktow-i-opakowan/. Utylizacja we własnym zakresie nie tylko trudna, ale w wielu przypadkach wręcz niemożliwa. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wsparcie firmy outsourcingowej, która dysponuje odpowiednim zapleczem merytorycznym i technicznym.