Filtry

[ZDJĘCIA] Monika Kuszyńska zaśpiewała dla Kulejących Aniołów

Spora dawka dobrej muzyki i pięknego słowa czekała nas podczas wyjątkowego Koncertu Charytatywnego "Pokój z Aniołami" w ramach jarmarku świątecznego na pszczyńskim rynku. Na rzecz Domu Kulejących Aniołów w Piasku zaśpiewała Monika Kuszyńska! Celem wydarzenia było także zaprezentowanie talentów osób z niepełnosprawnościami oraz ich integracja ze społecznością lokalną.

Pszczyński Jarmark Świąteczny 2023 - koncert charytatywny, gość specjalny Monika Kuszyńska - 17.12.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, w ramach Jarmarku Świątecznego w Pszczynie w niedzielę, 17 grudnia odbył się charytatywny koncert, podczas którego została przeprowadzona zbiórka na rzecz rozbudowy Domu Kulejących Aniołów w Piasku.

Gwiazdą wydarzenia była Monika Kuszyńska. Wystąpili również artyści ze Świetlicy Terapeutycznej "Kulejące Anioły" pod kierownictwem Sabiny Jeziorskiej, uczniowie DOREW w Piasku pod kierownictwem Pani Jagny, Zespół Terapeuci oraz Kasia Raszka. Poezję zaprezentowała Martyna Morawiec.

Pszczyński Jarmark Świąteczny 2023 - koncert charytatywny "Pokój z Aniołami" 17.12.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Jak podkreśla Krystyna Fuławka, Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie, obecnie Dom nie jest już w stanie pomieścić nowych osób ze szczególnymi potrzebami, a zainteresowanie edukacją w Ośrodku jest duże i dlatego Stowarzyszenie, które prowadzi placówkę, poszukuje środków na jej rozbudowę.

- Obecnie nasze Stowarzyszenie otacza wielospecjalistyczną pomocą ponad 100 osób z różnymi niepełnosprawnościami. Mamy podopiecznych w wieku od 3 do 60 lat, dla których prowadzimy dwie placówki pobytu dziennego. Obie mieszczą się w wybudowanym w 2018 roku obiekcie - Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Inwestycja została zrealizowana dzięki determinacji rodziców, z pozyskanych przez nich środków finansowych, bez udziału funduszy publicznych. Upływ czasu pokazał, że nowy obiekt nie jest w stanie sprostać obecnym potrzebom osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Co bardzo ważne - do przyjęcia w obu placówkach jest bardzo wielu chętnych, lista wciąż rośnie. Trzydziestoletnie doświadczenie w działalności Stowarzyszenia, szczególna wrażliwość i zrozumienie dla trosk i potrzeb rodzin dotkniętych niepełnosprawnością dziecka, nie pozwala nikomu z nas przejść obok tego faktu obojętnie, dlatego Stowarzyszenie podjęło decyzję o rozbudowie Domu Kulejących Aniołów - mówi Krystyna Fuławka.

Monika Kuszyńska
Monika Kuszyńska · fot. Zuza Krajewska


Zbiórka datków na rzecz rozbudowy Domu Kulejących Aniołów przeprowadzona została podczas koncertu Moniki Kuszyńskiej oraz występu niepełnosprawnych artystów. Datki były zbierane do oznakowanych puszek przez wolontariuszy, rodziców i pracowników Stowarzyszenia.

- Osoby z niepełnosprawnościami mają wspaniałe talenty, mają marzenia i potrzeby jak każdy z nas. Chcą być doceniane, kochane, szanowane i tak jak każdy z nas, na to zasługują. Bardzo ważne są zatem wszelkie działania, które sprzyjają integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym, promowaniu równych szans w życiu społecznym. Bardzo istotne jest budowanie pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej, poczucia zaufania, ale przede wszystkim tworzenie bezpiecznej atmosfery - podkreśla Katarzyna Raszka, Członek Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.

- Bardzo się cieszę, że mogłem po raz kolejny zaangażować się w organizację Koncertu Charytatywnego "Pokój z Aniołami". W tym szczególnym przedświątecznym czasie, kiedy czekamy na Boże Narodzenie, chcemy dzielić się dobrocią z osobami z niepełnosprawnościami, ich opiekunami i rodzinami, aby w tym wyjątkowym miejscu, które nazywają Domem, mogło znaleźć opiekę więcej osób o szczególnych potrzebach - mówi Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP, który obok Urzędu Miejskiego w Pszczynie oraz PSONI Pszczyna, jest współorganizatorem koncertu.

- Bardzo serdecznie zapraszam do udziału w Jarmarku Świątecznym, który odbędzie się w dniach od 15 do 17 grudnia na pszczyńskim Rynku. W niedzielę na finał wyjątkowe wydarzenie - koncert charytatywny, podczas którego przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Wystąpi wspaniała wokalistka Monika Kuszyńska oraz artyści niepełnosprawni, którzy na pewno stworzą fantastyczny klimat - mówił Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny.

Patronat honorowy nad koncertem objęli: Grzegorz Tobiszowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Gaża - Poseł na Sejm RP, Dariusz Skrobol - Burmistrz Pszczyny.

ar, BM / pless.pl