Filtry

Podczas wycieczki będzie można poznać bialski i bielski modernizm. Zapisy

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę pod nazwą "Bialski i bielski modernizm". Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 1 października, a prowadzącym będzie Przemysław Czernek. Rozpoczęcie: godzina 10.00.

Podczas wycieczki będzie można poznać bialski i bielski modernizm. Zapisy
Podczas wycieczki będzie można poznać bialski i bielski modernizm. Zapisy · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Tematem przewodnim wycieczki będzie architektura w Białej i w Bielsku nawiązująca do klasycyzmu i prostoty stylu międzynarodowego. Poznamy urok międzywojennych kamienic, których architekci fascynowali się maszynami i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Interesować nas będą zamrożone w czasie aerodynamiczne liniowce i szybkie samochody. Jak również romantyka starożytności i diamentowych szlifów stylu art deco.

Bohaterami wycieczki będą zarówno dostojne gmachy użyteczności publicznej jak i prywatne luksusowe domy mieszkalne. Poznamy realizacje wielu wybitnych architektów m.in. Pawła Juraszki, Kazimierza Sołtykowskiego z ich zaokrąglonymi, płynnymi elewacjami, przeszklonymi ścianami, których nie powstydziłyby się najlepsze współczesne biurowce, maszty z powiewającymi polskimi flagami przeniesionymi z nowoczesnych transatlantyków. Nie zabraknie też dekoracyjnych gzymsów i geometrycznych figur przydających architekturze eklektyczny charakter w wydaniu modernistycznym.

Wycieczka jest bezpłatna.

Obowiązują zapisy. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

Podajemy imię i nazwisko wysyłając mail na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub sms na nr tel. 693 315 998.

Aktualne informacje na bieżąco pojawiają się na https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Następne wycieczki

  • 08.10.2023

KATEDRA ZNANA I NIEZNANA.
Z dziejów parafii św. Mikołaja w Bielsku.
Prowadzenie: dr Bogusław Chorąży

15.10.2023
NA PÓŁNOC OD CENTRUM
Fabryki zapomniane.
Prowadzenie: Piotr Kenig

Projekt "Historyczne szlaki Bielska-Białej" w tym roku skupia się na rocznicach - 300. nadania praw Białej oraz 50. rocznicy powstania Malucha. Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała, która jest miastem kandydującym do Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

mp / bielsko.info