- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 19 września 2023
Gaz czy ogrzewanie miejskie? Co się bardziej opłaca?
Materiał partnera:
Wakacje dobiegają końca i z pewnością wielu właścicieli mieszkań myśli już o sezonie grzewczym. Przyczyną są systematyczne podwyżki stawek za ogrzewanie. Rosnące rachunki za ogrzewanie to sytuacja, która zmusza osoby budujące domy i właścicieli nieruchomości do odpowiedzenia sobie na pytanie: jaki system grzewczy jest najlepszy? Gaz czy ogrzewanie centralne? Spróbujemy odpowiedzieć na to nurtujące pytanie. Zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie z sieci miejskiej - zalety i wady, dla kogo takie rozwiązanie?
Jeśli nowa lub istniejąca nieruchomość jest podłączona do miejskiej sieci cieplnej, to warto skorzystać z takiego systemu grzania. System zapewni nam nie tylko ciepło technologiczne, lecz także ciepłą wodę użytkową.
Wszelkie najnowsze kalkulacje wskazują, że nic się nie zmieniło - ogrzewanie z sieci miejskiej jest najekonomiczniejsze i niezawodne. Wśród wielu zalet należy wymienić możliwość wliczenia kosztów ogrzewania do czynszu w postaci zaliczki oraz niezawodność systemu.
Co więcej, ciepło przekazywane w sposób pionowy zostaje znacznie dłużej w pomieszczeniach. Utrzymanie komfortu cieplnego w sezonie grzewczym jest zatem znacznie prostsze. Takie korzyści sprawiają, że większość nieruchomości na nowoczesnych osiedlach wybudowanych w ramach Funduszu Funduszu Mieszkań dla Rozwoju w Krakowie otrzymują ciepło z elektrociepłowni.
Ogrzewanie gazem - zalety i wady, dla kogo takie rozwiązanie?
Jeśli chcesz wybudować dom i właśnie zastanawiasz się, jaką instalację grzewczą uwzględnić w projekcie, to poważnie zastanów się nad tym, czy ogrzewanie gazowe będzie najlepszym rozwiązaniem.
Niestety od ostatnich 3 lat mamy do czynienia z rosnącymi cenami gazu. Według danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki, właściciele mieszkań, ogrzewający się gazem muszą liczyć się z podwyżkami, kształtującymi się na poziomie 16 złotych miesięcznie.
Wyliczenia na portalach branżowych zrealizowane przez osoby, które są związane z instalacjami grzewczymi, szacują, że rocznie trzeba się liczyć z wydatkami około 5-6 tysięcy złotych. Na takie koszty trzeba być przygotowanym, jeśli instalacja grzewcza będzie oparta na kotle gazowym tradycyjnym. Jeśli natomiast głównym urządzeniem grzewczym będzie kocioł gazowy kondensacyjny, wtedy koszty mogą być o 1-2 tysięcy mniejsze.
Ogrzewanie gazowe, chociaż jest uważane obecnie za ekskluzywną instalację, to z pewnością ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest najefektywniejsze, a urządzenia gazowe pracują najwydajniej przez występujące w Polsce warunki klimatyczne. Co więcej, gazu nie trzeba przechowywać w osobnym pomieszczeniu gospodarczym tak jak węgla czy innego stałego paliwa.
Na taki system ogrzewania powinny się zdecydować osoby, których nieruchomość nie może zostać podłączona do miejskiej sieci cieplnej?
Jakie ogrzewanie do mieszkania wybrać?
Spośród wielu propozycji, jakie oferuje branża grzewcza, to nadal sieć miejska jest najmniej kosztownym i niezawodnym rozwiązaniem. Jeśli nasza nieruchomość nie może zostać podłączona do ogrzewania centralnego, to najlepsza będzie instalacja gazowa, biorąc pod uwagę cenę paliwa oraz również efektywność i niezawodność systemu.
Na ten moment instalacja grzewcza oparta na urządzeniach elektrycznych stanowi najdroższe rozwiązanie, chyba że mowa tutaj o urządzeniach reprezentujących OZE, takich jak pompa ciepła.