Filtry

[ZDJĘCIA] Działo się na bielskich ulicach! Artyści uliczni opanowali miasto!

Wyjątkowe wydarzenie zorganizowano w sobotę 16 września w Bielsku-Białej. Mowa o I Przeglądzie Artystów Ulicznych BBusking. Pokazy przez cały dzień można było zobaczyć aż w czterech miejscach na terenie miasta. Zobaczcie zdjęcia z wybranych przedstawień!

I Przegląd Artystów Ulicznych BBusking - 16.09.2023 · fot. Fabian Żakowiecki / bielsko.info


Busking to różnorakie widowiska artystyczne - zaczynając od muzyki przez akrobacje po pantomimę i kuglarstwo - prezentowane w miejscach publicznych, mające dostarczyć rozrywki przypadkowym przechodniom. Artyści występują ze swoimi programami licząc na gratyfikację w gotówce, w formie zbiórki do kapelusza. Organizator wydarzenia - Kapelusznik - Kolektyw Artystyczny - zaprosił do czterech punktów artystycznych na terenie miasta.

Jeden z przystanków był umiejscowiony na placu Wojska Polskiego, gdzie teatr uliczny na szczudłach zaprezentował Teatr Świat. Teatr Świat - Dawniej Teatr Świat(ł)a - to grupa uliczna założona przez Katarzynę Michnę. W swoich przedstawieniach porusza tematy współczesnego świata, często inspirując się znanymi bajkami i baśniami. Tworzą widowiskowe pokazy uliczne, wykorzystując potencjał teatru, tańca, kuglarstwa i szczudlarstwa.

Na placu Wojska Polskiego odbyła się premiera nowego spektaklu Blask. "Ludzie rzadko zauważają światło w swoim życiu, są ślepi, zapatrzeni w siebie i nie dostrzegają piękna otaczającego świata.
Spektakl Blask chce zwrócić uwagę na to, jak ważne w życiu jest światło - symbol witalności, energii, motywacji, pasji, zabawy"
- wyjaśnili artyści. Sztuka była wystawiana o godzinie 14.40, 16.00 i 17.20.

Wcześniej, bo od godziny 13.00 na placu Chrobrego odbyły się występy akrobatki i mistrzyni świata Julii Dynak. Również ok. godziny 13.00 na placu przed Teatrem Lalek Banialuka zadomowili się żonglerzy. Wystąpili: Paweł Czarnik oraz Banan Chiquita. Ci, którzy chcieli spróbować swoich własnych sił w żonglerce, mogli wziąć udział w warsztatach kuglarskich o godzinie 13.30 i 16.30.

Natomiast od godziny 16.30 w Centrum Hobbystycznym Strefa przy ul. Gazowniczej 21A odbył się przegląd artystów kolektywu Kapelusznik. Były pokazy tańca orientalnego, iluzji, warsztaty kuglarskie, festiwal baniek mydlanych oraz finał wydarzenia w wykonaniu Teatru Ognia Tesserakt.

ar, mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała