Filtry

Będzie co oglądać. Trwa 32. edycja Czechowickich Prezentacji Filmowych

Od 15 do 21 września w kinie Świt odbywają się Czechowickie Prezentacje Filmowe. Jest to już 32. edycja tego wydarzenia. W rozwinięciu artykułu prezentujemy repertuar oraz opisy filmów. Kilka produkcji będziemy mogli obejrzeć przedpremierowo.

Kino świt
Kino Świt w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Sprzedaż karnetów na 32. Czechowickie Prezentacje Filmowe trwa od od 1 września. Ich koszt to 70 zł (ulgowe) i 80 zł. Karnety na 3 wybrane filmy to koszt 48 zł, a bilet na wybrane filmy - od 15 zł do 18 zł.

Repertuar 32. Czechowickich Prezentacji Filmowych

15 września

20.00 PORWANY (Włochy/Francja/Niemcy)

16 września

20.00 MONSTER (Japonia)

17 września

20.00 POPRZEDNIE ŻYCIE (USA/Korea Południowa)

18 września

20.00 CICHA DZIEWCZYNA (Irlandia)

19 września

20.00 BESTIE (Hiszpania/Francja)

20 września

20.00 DLA LESLIE (USA)

21 września

19.00 OPADAJĄCE LIŚCIE (Finlandia)
20.30 GEORGIE MA SIĘ DOBRZE (Wlk. Brytania)

Opisy filmówPORWANY RAPITO - pokaz przedpremierowy

Włochy/Francja/Niemcy 2023, 125 min.

Reżyseria: Marco Bellocchio. Wykonawcy: Enea Sala, Leonardo Maltese, Fausto Russo Alesi.
Nagrody: MFF w Cannes 2023: Nominacja do Złotej Palmy; Włoskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Filmowych 2023: Najlepszy film, reżyseria, scenariusz.

W 1858 roku w żydowskiej dzielnicy Bolonii żołnierze papieża Piusa IX wdzierają się do domu rodziny Mortara. Z rozkazu kardynała mają zabrać 7-letniego Edgardo. Chłopiec został potajemnie ochrzczony przez jego opiekunkę, gdy był mały, przez co zgodnie z papieskim prawem musi zostać wychowany w wierze katolickiej.

Rodzice Edgardo nie zgadzają się z takim postępowaniem i robią wszystko, by odzyskać syna. Mortarowie są popierani przez opinię publiczną i międzynarodową społeczność żydowską, jednak Kościół katolicki i papież Pius IX nie zgadzają się na zmianę doktryny i zwrot dziecka.

MONSTER KAIBUTSU - pokaz przedpremierowy

Japonia 2023, 126 min.

Reżyseria: Hirokazu Kore-eda. Wykonawcy: Sakura Ando, Eita, Souya Kurokawa.
Nagrody: MFF w Cannes: Złota Palma za Najlepszy scenariusz, Nagroda Specjalna Queer Palm.

Autor Złodziejaszków pozostaje czułym i uważnym obserwatorem nietypowych ludzkich przyjaźni i rodzinnych więzów. Tym razem tka swoją historię, z trzech wątków przedstawiających różne punkty widzenia. Minato zaczyna się dziwnie zachowywać. Gdy zauważa to jego matka, Saori, kobieta postanawia przyjrzeć się bliżej sytuacji dziecka. Wkrótce odkrywa, że jej syn ma problemy ze swoim wychowawcą klasowym, Horim.

POPRZEDNIE ŻYCIE PATS LIVES - pokaz przedpremierowy

USA/Korea Południowa 2023, 105 min.

Reżyseria: Celine Song. Wykonawcy: Greta Lee, Teo Yoo, John Magaro.
Nagrody: Berlinale 2023: Nominacja do Złotego Niedźwiedzia.

Poprzednie życie to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu. In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora i Hae Sung dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym.

W końcu miłosna odyseja zaprowadzi oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. "Co by było, gdyby?" - to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory, zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka.

CICHA DZIEWCZYNA AN CAILIN CIUIN

Irlandia 2022, 94 min.

Reżyseria: Colm Bairead. Wykonawcy: Carrie Crowley, Andrew Bennett, Catherine Clinch.
Nagrody: Oscar 2023: Nominacja dla najlepszego filmu międzynarodowego; Europejska Akademia Filmowa 2022: Najlepszy operator; MFF w Valladolid 2022: Nagroda Publiczności, Nagroda FIPRESCI, Srebrny Kłos za reżyserię.

Cicha dziewczyna to opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.

BESTIE AS BESTAS

Hiszpania/Francja 2022, 137 min.

Reżyseria: Rodrigo Sorogoven. Wykonawcy: Marina Fois, Denis Menochet, Luis Zahera
Nagrody: Cezar 2023: Najlepszy film zagraniczny; Nagrody GOYA 2023: 9 Nagród, w tym dla Najlepszego filmu; MFF w San Sebastian 2022: Nagroda Publiczności.

Vincent i Olga to spokojna francuska para, która osiedliła się w jednej z galicyjskich wiosek. Wiodą tam niespieszne życie, zajmując się uprawą warzyw oraz renowacją opuszczonych domów. Codzienna sielanka ma jednak też swoje mroczne strony. Zwłaszcza, że relacje pary bohaterów z miejscowymi nie układały się nigdy tak, jak by sobie tego życzyli. Sąsiedzki konflikt z porywczymi braćmi Xanem i Lorenzo wzmaga na sile, gdy para decyduje się podjąć niepopularną w okolicy decyzję.

DLA LESLIE TO LESLIE - pokaz przedpremierowy

USA 2022, 119 min.

Reżyseria: Michael Morris. Wykonawcy: Andrea Riseborough, Allison Janney, Marc Maron.
Nagrody 2023: Nominacja dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Andrea Riseborough).

Wygrana na loterii może zmienić życie, ale równie dobrze może jeszcze je utrudnić. Leslie, samotna matka z Zachodniego Teksasu wygrywa na loterii 190 tysięcy dolarów. Zamiast spełnić swoje życiowe marzenie i otworzyć własny lokal trwoni pieniądze na alkohol i narkotyki. Po sześciu latach wraca do rodzinnego miasta bez grosza przy duszy. Leslie szuka sposobu na zbudowanie swojej rzeczywistości na nowo i próbuje zbudować relacje z porzuconym przez siebie synem.

OPADAJĄCE LIŚCIE FALLEN LEAVES/KUOLLEET LEHDET - pokaz przedpremierowy

Finlandia 2023, 81 min.

Reżyseria: Aki Kaurismaki. Wykonawcy: Alma Poysti, Jussi Vatanen, Alina Tomnikov.
Nagrody: MFF w Cannes 2023: Nagroda Jury.

Krótki film o miłości, słodko-gorzki jak uwielbiana przez Finów lukrecja. Dwoje samotnych ludzi spotyka się, gubi, walczy z nałogiem, stara się przetrwać. Ansa, pracująca na umowie śmieciowej w supermarkecie i Holappa, robotnik budowlany przypadkowo spotykają się pewnej nocy w Helsinkach w barze karaoke. Jak poradzą sobie z pierwszą i dość niespodziewaną miłością? Wszechświat, przejawiający się w drobnych rzeczach i niepokój, wywołany doniesieniami z wojennego frontu wcale im nie sprzyja.

GEORGIE MA SIĘ DOBRZE SCRAPPER - pokaz przedpremierowy

Wlk. Brytania 2023, 84 min.

Reżyseria: Charlotte Regan. Wykonawcy: Lola Campbell, Alin Uzun, Harris Dickinson.
Nagrody: Sundance Film Festival 2023: Główna Nagroda Jury-Najlepszy film zagraniczny.

Chociaż Georgie ma dopiero 12 lat, potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Po śmierci matki postanowiła udawać, że mieszka z wujkiem. Zarabia na życie, kradnąc rowery z najbliższym kumplem - Alim. Mieszkając na przedmieściach Londynu, nikomu nie może w pełni zaufać. Kiedy nagle pojawia się w jej życiu ojciec, Jason, Georgie nie wita go z otwartymi ramionami. Powoli zaczynają oswajać się ze swoją obecnością i zbliżać do siebie. W efekcie otrzymujemy szaloną historię przyjaciół, którzy przy okazji stają się rodziną.

Będzie co oglądać. Przed nami 32. edycja Czechowickich Prezentacji Filmowych
Będzie co oglądać. Przed nami 32. edycja Czechowickich Prezentacji Filmowych · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


Kino Świt

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Niepodległości 42

tel. 032 2153159

mp / czecho.pl
źródło: MDK Czechowice-Dziedzice