Filtry

Wycieczka: Historia Malucha. Jak mały fiat trafił do Bielska-Białej

Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna kolejny sezon wycieczkowy w ramach projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej"! Pierwsza z nich będzie dotyczyć jednego z symbolu naszego miasta, czyli Fiata 126p, którego pierwszy egzemplarz zjechał z linii montażowej dokładnie 50 lat temu.

fiat 126p, mały fiat, maluch, FSM
Fiat 126p · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Ponieważ dużą część wycieczek będzie poświęcona Białej, z okazji 300. rocznicy nadania jej praw, projekt ma w tym roku podtytuł „Drogi prowadzą do Białej". Ale konteksty miasta Biała, to nie jedyny wątek cyklu wycieczek.

O małym fiacie będzie opowiadał Sławomir Horowski, historyk i regionalista, nauczyciel w II LO im. A. Asnyka w Bielsku-Białej, w przeszłości dziennikarz "Kroniki Beskidzkiej". Choć popularny przed laty "Maluch" będzie głównym bohaterem tego historycznego spaceru po Bielsku-Białej, to mowa będzie także o historii europejskiej motoryzacji, o historii Fiata w Polsce, o tym, jak mały fiat trafił do Bielska-Białej i jak zmienił polską motoryzację oraz samo miasto nad Białą. Nie zabraknie także ciekawych epizodów z dziejów miasta związanych z trasą wycieczki, takich jak na przykład problemy z publiczną egzekucją z połowy XVIII wieku czy awanturą na komorowickim cmentarzu w 20-leciu międzywojennym.

Wycieczka rozpocznie się w niedzielę, 28 maja, o godz.10.00.

Uwaga! Obowiązują zapisy:- Zadanie będzie uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego z powodzeniem od wielu lat projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej". Ponieważ w roku 2023 mija 300. rocznica nadania prawa miejskich Białej oraz wyprodukowano 50 lat temu pierwszego FIATA 126p w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, chcemy podczas naszego przedsięwzięcia w tym roku skupić się w znacznej mierze nad tymi rocznicami i pokazać wiele kontekstów odnoszących się do tych zagadnień. Poświęcimy znaczną część nad ukazaniem rozwoju miasta Biała, tak aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Poza tym poruszymy wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach" - mówi Jacek Zachara, twórca projektu.

- Szlaki komunikacyjne na przestrzeni dziejów miały ogromny wpływ na obecny wygląd Bielska-Białej. Choć ich ślady są czytelne do dziś, to niestety, wiedza o nich wśród mieszkańców jest znikoma. Poprzez realizację projektu chcemy to zmienić. Naszym sprzymierzeńcem jest ogromne zapotrzebowanie mieszkańców na poznawanie naszego miasta poprzez bezpośrednie obcowanie z miejscami i obiektami, które są ważnym świadectwem historii i dziedzictwa kulturowego. Wiemy o tym, bo od kilkunastu lat prowadzimy różnego rodzaju działania, głównie wycieczki edukacyjne, które pokazują wiele fragmentów naszego miasta. Rozpoczęliśmy je w Cygańskim Lesie, później kolej przyszła na poznawanie całego miasta. Mimo że przeprowadziliśmy wiele akcji edukacyjnych, w których uczestniczyło tysiące mieszkańców, ciągle mamy tłumy chętnych na nasze propozycje. A na niektóre wycieczki było tak duże zapotrzebowanie, że mieliśmy swoistą „klęskę urodzaju" i nie dla wszystkich starczyło miejsca. Mieszkańcy chcą poznać Bielsko-Białą korzystając ze sprawdzonej formy - wycieczek edukacyjnych. Takie są ich liczne sugestie - pisze Jacek Zachara.

Co cieszy - z roku na rok mieszkańcy Bielska-Białej coraz chętniej i liczniej ruszają w teren. Chodzą, biegają, jeżdżą na rowerze i uprawiają liczne inne aktywności. Stowarzyszenie Olszówka wychodzi im naprzeciw, chce im zaproponować dwa w jednym - ruch i zdobycie wiedzy o Bielsku-Białej.

- Od początku istnienia osadnictwa na terenie naszego miasta przebiegały przez niego różnego rodzaju szlaki - komunikacyjne, kupieckie, militarne itp. Podczas trwania obecnego projektu chcemy przypomnieć o tym co pozostawiły owe szlaki. Skupimy się punktowo na miejscach i problemach związanych z naszym dziedzictwem kulturowym. Pokażemy mało znane fakty i zwrócimy uwagę na wiele aspektów, które powstały w przeszłości i mają swoje konsekwencje obecnie, jeśli chodzi o ukształtowanie Bielska-Białej. W tym roku niektóre wycieczki będą się odnosić wprost lub pośrednio do dawnych działań administracji samorządowej - począwszy od średniowiecza aż do czasów PRL - dodaje Jacek Zachara.

Patronat nad cyklem wycieczek objęło Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

ar / bielsko.info