Filtry

Od klasyki po muzykę rozrywkową. Plenerowe koncerty na Baczu!

W letnie niedziele posłuchamy koncertów fortepianowych na Placu Baczyńskiego! Sprawdźcie program!

Fortepian plenerowy Cadenza na Placu Baczyńskiego w Tychach
Fortepian plenerowy Cadenza na Placu Baczyńskiego w Tychach · fot. M. Borucka


Od końca maja aż do schyłku wakacji na Placu Baczyńskiego w Tychach znów rozbrzmiewać będzie muzyka w wykonaniu zaproszonych artystów, którzy zasiądą za biało-czarną klawiaturą fortepianu plenerowego Cadenza. Serię koncertów rozpocznie w niedzielę 28 maja brawurowy występ Adama Snopka Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło.

Adam Snopek Show przy fortepianie. Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło
Adam Snopek Show przy fortepianie. Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Program zakłada całą rozpiętość muzyczną, począwszy od klasyki po muzykę rozrywkową wykonywaną solo, w duecie i na cztery ręce. Organizatorzy serii koncertów na fortepianie plenerowym Cadenza zapraszają do wspólnego spędzenia letnich niedzielnych popołudni w towarzystwie muzyki na żywo. Występy odbywać się będą w większości przypadków co dwa tygodnie o 17.00, a za każdym razem na zebranych czeka nieco inne podejście do muzyki.

Pożegnanie fortepianu Cadenza - koncert Mateusza Krzyżowskiego - 15.05.2022 · fot. MCK Tychy


- Naszym celem jest pokazanie uniwersalności fortepianu jako instrumentu kojarzonego z muzyką klasyczną, ale także pozwalającego na naprawdę niesamowite wariacje. Programując tegoroczny cykl koncertów na fortepianie na Placu Baczyńskiego zdecydowaliśmy się na artystów z regionu i dużą rozpiętość muzycznych klimatów - zaczniemy od prawdziwej eksplozji dźwięków fundowanej przez Adama Snopka, by przejść przez standardy muzyki polskiej nieodżałowanego Zbigniewa Wodeckiego i zakończyć wakacje klasyką w wykonaniu Jakuba Mariańczyka i Jana Kantego Mikosza - mówi Magdalena Borucka z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Ł. Szubski
Ł. Szubski · fot. materiały prasowe


- Nie zabraknie Chopina, ale będziemy też skakać między Bachem i AC/DC czy Moniuszką i Nirvaną. Co między repertuarem tych artystów? Warto przekonać się na żywo, rozsiadając się na jednym z krzesełek wokół fortepianu lub w dowolnym miejscu na Placu Baczyńskiego, a tych - szczególnie w sezonie letnim - jest mnóstwo.

Przyjdź i zagraj. Plenerowy fortepian już na Placu Baczyńskiego - 30.05.2022 · fot. Tomasz Gonsior


Plenerowe koncerty fortepianowe odbywają się w Tychach od 2022 roku. Miłośnicy muzyki polubili ten cykl ze względu na różnorodność programów artystycznych - a i już w tym roku można było przekonać się o popularności tego typu wydarzeń podczas zorganizowanego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja koncertu Norwid Kameralnie. Wtedy na Placu Baczyńskiego wystąpili piosenkarka Gaba Kulka z pianistą Miłoszem Wośko i tyskim Kwartetem Sonos.

Dombrova Piano Duo
Dombrova Piano Duo · fot. materiały prasowe


Fortepian plenerowy Cadenza umiejscowiony jest na stałe w Tychach od 2022 roku i każdy chętny może spróbować swoich sił za klawiaturą w godzinach 9.00 do 19.00. Warto uwzględnić w swoich weekendowych planach tę możliwość spędzenia miłego popołudnia w plenerze w towarzystwie muzyki, głównie tej w wykonaniu profesjonalnych muzyków i to w całej rozpiętości gatunków i dźwięków. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - od dzieci do dojrzałych odbiorców.

D. Strycharski i G. Tarwid
D. Strycharski i G. Tarwid · fot. materiały prasowe


Program plenerowych koncertów fortepianowych na Placu Baczyńskiego 2023:  • Niedziela 28 maja, g. 17.00 - Adam Snopek Show przy fortepianie. Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło.

  • 11 czerwca, g. 17.00 - Dominik Strycharski (flet i elektronika) & Grzegorz Tarwid (fortepian). Koncert ramach XII Tyskiego Festiwalu Performance
  • 25 czerwca, g. 17.00 - Dombrova Piano Duo - od Moniuszki do Nirvany - fortepian na cztery ręce
  • 9 lipca, g. 17.00 - Klaudiusz Jania - Tribute to Wodecki
  • 23 lipca, g. 17.00 - Łukasz Szubski - Piano Best Covers
  • 13 sierpnia, g. 17.00 - Andrzej Zieliński (gitara, wokal) & Marcin Wielgat (fortepian)  - Standardy bluesowe i rockowe
  • 27 sierpnia, g. 17.00 - Jakub Mariańczyk i Jan Kanty Mikosz - Koncert muzyki polskiej solo i na cztery ręce.


D. Strycharski
D. Strycharski · fot. materiały prasowe


Byłaś/byłeś na którymś z koncertów? Oznacz w relacjach Miejskie Centrum Kultury w Tychach (FB @MCKTychy IG @mcktychy), Miasto Tychy (FB @TychyDobreMiejsce IG @tychy_official) oraz Fortepian Plenerowy Cadenza (FB @CadenzaPolska IG @cadenzapolska). Na stronie tego ostatniego można także zobaczyć, jak wygląda kulturalne życie wokół fortepianów w innych miastach i krajach, a dzieje się tam naprawdę wiele!

J. Mariańczyk i J.-K. Mikosz
J. Mariańczyk i J.-K. Mikosz · fot. materiały prasowe


Najnowsze informacje dotyczące koncertów można śledzić na:M. Wielgat i A. Zieliński
M. Wielgat i A. Zieliński · fot. materiały prasowe


Miejskie Centrum Kultury

43-100 Tychy
ul. Bohaterów Warszawy 26

tel. 032 327 02 91
fax 032 327 02 91

ar / tychy.info
źródło: Miejskie Centrum Kultury