Filtry

[ZDJĘCIA] Koncert Nadzwyczajny w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

W niedzielę, 28 maja w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie muzyczne, podczas którego wykonany został, prócz dwóch kwartetów fletowych Mozarta, Kwartet Es-dur op. 22 Bolko von Hochberga z Roztoki (1843-1926).

Koncert Nadzwyczajny w Muzeum Zamkowym w Pszczynie - 28.05.2023 · fot. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Kwartet pierwotnie skomponowany został na smyczki, natomiast tego wieczoru publiczność pierwszy raz mogła usłyszeć dzieło w opracowaniu na flet. Partię fletu mistrzowsko wykonał jeden z najlepszych flecistów na świecie - Łukasz Długosz. Towarzyszyli mu muzycy występujący na co dzień w cenionych zespołach kameralnych działających na Śląsku: Jakub Łysik, Paulina Grondys i Malwina Tkaczyk.

Gościem specjalnym koncertu był Peter von Hochberg-Pless 7. Książę pszczyński wraz z małżonką księżną Anną i synami, Bolkiem i Aleksandrem.

Koncert współfinansowany przez UM Pszczyna.

Koncert Nadzwyczajny w Muzeum Zamkowym w Pszczynie - 28.05.2023
Koncert Nadzwyczajny w Muzeum Zamkowym w Pszczynie - 28.05.2023 · fot. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Dyplomata i kompozytor, propagator muzyki - Jan Henryk XIV Bolko Graf von Hochberg z Roztoki (1843-1926), był najmłodszym synem Jana Henryka X i jego pierwszej żony Idy Filipiny von Stechow i bratem księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI, z którym pozostawał w serdecznych relacjach, wielokrotnie goszcząc na zamku w Pszczynie.

Bolko studiował prawo i nauki o państwie w Bonn i Berlinie, następnie zgłębiał tajniki kompozycji jako uczeń Fryderyka Kiela. Jest autorem ponad 60 utworów w stylu klasyczno-romantycznym: oper, symfonii, utworów na instrumenty smyczkowe oraz koncertów fortepianowych, a także pieśni solowych i chóralnych. Za szczególnie udaną uważa się jego twórczość kameralną: tria (trio fortepianowe op. 35), kwartety (zwłaszcza fortepianowy op. 37) i kwintety fortepianowe.

Hr. Bolko von Hochberg
Hr. Bolko von Hochberg · fot. Zbiory Muzeum Zamkowego w Pszczynie


Hrabia Bolko był także świetnym organizatorem życia muzycznego i wielkim propagatorem muzyki wśród społeczeństwa. W 1876 roku zainicjował Śląskie Festiwale Muzyczne w Görlitz (Zgorzelcu), organizowane po dziś dzień. Przez kilkanaście lat piastował stanowisko dyrektora Królewskiego Instytutu Teatrów w Berlinie.

Jego kompozycje były wielokrotnie publikowane. Później zapomniane, powracają do repertuarów koncertów dzięki działalności jego prawnuka hr. Petera von Hochberga oraz Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Muzeum Zamkowe

43-200 Pszczyna
ul. Brama Wybrańców 1

tel. 032 2103037
tel. 032 4490888

BM / pless.pl
źródło: Muzeum Zamkowe