wujekfranek.pl - [FOTO] Spacer po Tychach z punktu siedzenia osoby niepełnosprawnej
Filtry

[FOTO] Spacer po Tychach z punktu siedzenia osoby niepełnosprawnej

We wtorkowe popołudnie 21 marca Ireneusz Sieńko razem z Klubem Kibiców Niepełnosprawnych Tychy zaprosili na wyjątkowy "Spacer z punktu siedzenia", czyli punktu widzenia osoby na wózku inwalidzkim. Zobaczcie fotorelację!

Spacer po Tychach z punktu siedzenia osoby niepełnosprawnej - 21.03.2023 · fot. Tychy 2050


Pan Irek jest osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim i prezesem Klub Kibiców Niepełnosprawnych Tychy. Spacer miał na celu pokazać wyzwania jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnościami w poruszaniu się w przestrzeni publicznej.

Była to też okazja do podzielenia się pomysłami dotyczącymi wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz do integracji mieszkańców miasta. Spacer został zrealizowany w ramach projektu: „Niepełnosprawni, pełnosprawni w aktywności społecznej” realizowanym przez Klub Kibiców Niepełnosprawnych Tychy.

- Razem z moimi przyjaciółmi wpadliśmy na pomysł, aby połączyć spacer z edukacją dotyczącą tego, w jaki sposób można pomoc osobie niepełnosprawnej w codziennym funkcjonowaniu - mówi Ireneusz Sieńko.

Podczas wydarzenia uczestnicy:

  • Odwiedzili lampę górniczą, spod której rozpoczęła się wycieczka,
  • Przejechali się trolejbusem i zobaczyli, w jaki sposób mogą pomóc osobie na wózku bezpiecznie wejść i wyjść z „trajtka”
  • dowiedzieli się, jak mogą pomóc niepełnosprawnemu wjechać na stopień, czy mały schodek
  • Razem chodzili po Parku Górniczym i zobaczyli, jak wiele przeszkód jest tam w zależności od pory roku i pogody,
  • Pan Irek pokazał im, jak powinno się parkować samochody, aby umożliwić osobie na wózku wsiadanie do samochodu,
  • Odwiedzili dworzec PKP i podyskutowali o dostosowaniu dworca dla osób z niepełnosprawnością,
  • Na sam koniec Klub rozdał wszystkim uczestnikom certyfikat uczestnictwa w spacerze edukacyjnym, który poświadczył o nabyciu kompetencji we wsparciu funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w poruszaniu się.

ar / tychy.info