Filtry

[ZDJĘCIA] Spotkanie z uczestnikami rajdu przez pustynię

11 marca w pszczyńskim Sztamferze odbyło się spotkanie poświęcone pustynnej tematyce rajdu Dakar 2023. Wśród zaproszonych Gości na scenie zasiedli członkowie Teamów, które przemierzały pustynię wzdłuż i wszerz, by osiągnąć wymarzone podium.

Dakarowa strona mocy - spotkanie z uczestnikami rajdu przez pustynię - 11.03.2023 · fot. Tomasz Kuliga


Podsumowując dakarową przygodę zorganizowano spotkanie poświęcone pustynnym wspomnieniom i pełnym mocy opowieściom. Prowadzącym wydarzenie, a zarazem moderatorem dyskusji została Joanna Zientarska - dziennikarka motoryzacyjna z Antyradio, które objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem. Joanna, oprócz tego, że motoryzacją zajmuje się na co dzień, miała okazję uczestniczyć także w tegorocznym Dakarze wraz z ekipą Proxcars Tme Rally, której członkowie również byli obecni podczas spotkania. Do zacnego grona rozmówców dołączył bardzo licznie zespół Fesh Fesh.

Uczestnicy wysłuchali emocjonujących opowieści Sujita Das, który ma ogromne doświadczenie w organizacji i logistyce rajdów dakar. Posiada już na swoim koncie organizację 18 takich przedsięwzięć. Ponadto do rozmowy dołączył Jaromir Martinec, który w teamie pędzącym ciężąrówką #509 wraz z Tomasem Vratnym i Bartłomiejem Bobą, pełni funkcję mechanika. Miro od lat bierze udział w przeróżnych rajdach, także w roli kierowcy, więc podróże po pustynnych wydmach to dla niego chleb powszedni. Kolejnym Gościem był Jiri Kasperek, który pełni rolę dyrektora ds. PR w Załodze Fesh Fesh. Gospodarzem spotkania była firma "Techtir", a głównym rozmówcą Bartosz Woźnikowski.

Będzie okazja, by spotkać się z uczesnitkami rajdu Dakar · fot. materiały prasowe


Przypomnijmy, rozwiązania opracowane przez Bartosza Woźnikowskiego - głównego programistę oraz dyrektora technicznego "Techtir" - zostały zastosowane w trzech samochodach, które wystartowały w rajdzie DAKAR 2023. Projektanci byli odpowiedzialni za zestrojenie silników w dwóch pojazdach marki Tatra i jednym Fordzie. Aby sprostać wymaganiom nowych ustawień, w odpowiedni sposób została również zmodyfikowana instalacja pojazdów. Dzięki zastosowanym zabiegom wszystkie wprowadzone zmiany mogły być w pełni wykorzystywane, a maszyny te, przemierzyły pustynię wzdłuż i wszerz szusując po saudyjskim centrum terenowych wyścigów. Pojazdy zostały zbudowane przez czeską firmę FeshFesh, która od lat wystawia specjalistyczne jednostki na tego typu imprezach.

Za sterami Forda zasiadła drużyna hiszpańska. W załodze jednej z przygotowanych przez Techtir Tatr mieliśmy okazję obserwować zmagania Litwinów, w drugiej zaś Tatrze o miejsce na podium walczył zespół mieszany polsko-czesko-słowacki, z Bartłomiejem Bobą w roli pilota.

Ciężarówki doskonale poradziły sobie podczas rajdu. Team polsko-czeski #509 ukończył z powodzeniem wszystkie 14 odcinków z doskonałymi lokatami, dzięki czemu wywalczył miejsce na dakarowym podium, zajmując 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. Ciężarówka ta znalazła się tym samym w TOP10 Dakaru 2023! Zespół litewski #514 zdobył złoto odcinka 14, plasując się jednocześnie na 17. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Sztamfer

43-200 Pszczyna
ul. Bankowa 1a

kom. 600-885-477

BM / pless.pl