Filtry

Ładowarki teleskopowe - wszystko, co warto o nich wiedzieć

Materiał partnera:

Ładowarki teleskopowe to pojazdy transportu bliskiego, które znajdują swoje zastosowanie m.in. w branży budowlanej. Dzięki nim można podnosić na wysokość ciężkie i nieporęczne ładunki, przedmioty czy materiały, ale nie tylko. Należą one do bardzo funkcjonalnych urządzeń o szerokich możliwościach zastosowania. Co warto wiedzieć o tych pojazdach? Ile kosztują i dlaczego warto postawić na ich wynajem?

ladowarki teleskopowe mt 1840


Czym jest ładowarka teleskopowa?Ładowarka teleskopowa określana jest mianem pojazdu transportu bliskiego. Jest ona zbudowana z podwozia kołowego, na którym zostaje ulokowany zmienny wysięgnik. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest przede wszystkim podnoszenie na wysokość, choć doposażenie o rozmaite osprzęty znacząco zwiększa możliwości ładowarki.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje ładowarek teleskopowych:

  • Modele czołowe, które określane są również jako sztywne. W nich kabina operatora jest umocowana na stałe, konstrukcja nie pozwala na jej obracanie. Wykorzystywane są one przede wszystkim do transportu pionowego. Modele wyposażone w podpory oferują większy udźwig.
  • Modele obrotowe - wyglądają bardzo podobnie do konstrukcji sztywnych, jednak mają tę zaletę, że zarówno kabina operatora, jak i wysięgnik mogą się obracać w poziomie. Taka konstrukcja zwiększa możliwości wykorzystania ładowarki w różnych zadaniach, ponadto daje szansę na jej zastosowanie szczególnie w trudno dostępnych miejscach.


Zasada działania ładowarek teleskopowychNa rynku dostępne są ładowarki teleskopowe z napędem mechanicznym bądź z silnikami hydraulicznymi.

Modele z napędem hydrostatycznym do pracy wykorzystują olej hydrauliczny. W ich konstrukcji główną rolę odgrywają pompy i silniki składające się na przekładnie hydrostatyczne. Ładowarki teleskopowe oferujące napęd hydrostatyczny gwarantują dużą precyzję działania. Są mniejsze, lżejsze i mają zwartą budowę. Ponadto możliwa jest tu bezstopniowa, płynna regulacja prędkości, a także zmiana kierunku jazdy.

Maszyny z napędem mechanicznym zapewniają wyższą sprawność. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie większych obciążeń.

Zastosowanie ładowarek teleskopowychSprzęty te znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej. Pozwalają na przenoszenie z miejsca na miejsce, podnoszenie na wysokość oraz opuszczanie nawet ciężkich przedmiotów, materiałów oraz sprzętów. Radzą sobie na trudnych terenach, dlatego ich praca wśród placów budowy jest nieoceniona.

Teleskopowe ładowarki wykorzystywane są również w rolnictwie, np. do układania bel siana. Poza tym, w zależności od wyposażenia w dodatkowy osprzęt, sprawdzają się do transportu m.in. płodów rolnych, palet czy beczek z nawozem. Mogą również posłużyć do rozładunku i załadunku, ale i przenoszenia ciężkich elementów, np. ogrodzeń.

Kolejne branże, w których znajdują swoje zastosowanie ładowarki teleskopowe, to leśnictwo oraz przemysł drzewny. Sprawdzają się one podczas podnoszenia i transportu, załadunku oraz rozładunku ściętych drzew.

W magazynach, w różnych branżach, dzięki ładowarce możliwe jest sprawniejsze i łatwiejsze przenoszenie towarów - zarówno wewnątrz obiektów, jak i na zewnątrz, na placach. Maszyny te znajdują swoje miejsce w branży wydobywczej oraz w lotnictwie. Możliwość doposażenia o chwytaki, widły, łyżki, platformy robocze, a nawet pługi i kosiarki, oznacza, że mamy do czynienia ze sprzętem uniwersalnym w zastosowaniu, o wielu możliwościach.

Jakie uprawnienia musi posiadać operator ładowarki teleskopowej?Przyszli operatorzy ładowarki teleskopowej muszą odbyć kurs specjalistyczny i zdać egzamin, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Jest to kurs wózków jezdniowych podnośnikowych, natomiast egzamin zdaje się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Ile kosztuje zakup ładowarki, a ile jej wypożyczenie?Ile kosztuje ładowarka teleskopowa? Zakup tej maszyny oznacza wydatek rzędu co najmniej 200 000 złotych. Jeszcze więcej trzeba zapłacić za sprzęt z dodatkowym osprzętem, o większych funkcjonalnościach niż podstawowe wersje.

Doskonałą alternatywą w stosunku do zakupu jest wynajem tego sprzętu. Usługę tę oferuje wypożyczalnia Renta. W przypadku jednorazowej bądź okresowej potrzeby skorzystania z ładowarki, wynajem jest zdecydowanie bardziej opłacalny od zakupu sprzętu na własność.

Wielozadaniowa, uniwersalna i dla każdej branży - ładowarka teleskopowaZ możliwości ładowarek teleskopowych korzysta wiele branż. Uniwersalność, funkcjonalność i wielozadaniowość tych maszyn sprawia, że tak naprawdę mogą one znaleźć swoje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie.