Filtry

Papuga w domu — wszystko, co musisz wiedzieć o pierzastych domownikach

Materiał partnera:

Myśląc o domowym pieszczochu, zazwyczaj przed oczami mamy kota czy psa i oczywiście nie ma w tym nic złego, gdyż zwierzęta te idealnie pasują do życia człowieka, praktycznie nie mogąc żyć bez jego opieki i miłości. O przyjaźni tej napisano już wiele, dlatego my pod lupę bierzemy papugi i ich uwarunkowanie do życia w domu, wskazujemy najpopularniejsze gatunki polecane do hodowli oraz sposoby na zapewnienie im jak najlepszych warunków.

zabawka papugahappypet octopus wiszaca zabawka dla papug


7 ciekawostek o papugachZanim do Twojego domu i życia zaprosisz papugę i jakiekolwiek inne zwierzę, koniecznie poznaj jego pochodzenie, preferencje, to ile żyje i jakich warunków potrzebuje. Aby ułatwić Ci przyswojenie tej wiedzy, postanowiliśmy zebrać 7 ciekawostek dotyczących papug.

  1. Hodowla papug znana jest od ponad 3000 lat, a swoje początki miała w starożytnym Egipcie.
  2. Papugi znane są ze swojej długowieczności, gdyż niektóre gatunki tych egzotycznych ptaków (szczególnie ary) żyją nawet ponad 80 lat.
  3. Naukowcy twierdzą, że ptaki te pod kątem logiki mogą konkurować z czteroletnim dzieckiem. Prawdą jest, że papugi potrafią uczyć się słów, a nawet znać ich znaczenia, łącząc słowa z przedmiotami lub wydarzeniami.
  4. Kakapo, czyli największa z papug, nie tylko wyróżnia się swoimi gabarytami, ale także tym, że nie potrafi latać. Gatunek ten pochodzi z Nowej Zelandii.
  5. Papugi słyną z wierności, wybierając partnera na całe życie.
  6. Papugi hodowlane są w stanie imitować głos człowieka, a umiejętność ta to nie tylko efekt inteligencji, ale także specyficznej budowy krtani dolnej, która pozwala wydobywać dźwięki zbliżone do mowy człowieka.
  7. Papugi to zwierzęta stadne, które źle znoszą samotność. Weź to pod uwagę, wybierając gatunek pierzastego przyjaciela, którego będziesz hodować w domu.


Jak należy dbać o papugę w domu? Żywienie, pielęgnacja, rozrywkaOczywiście to, jakich warunków będzie potrzebować papuga, zależy od jej gatunku, wielkości, rozpiętości skrzydeł czy temperamentu. Mniejszym osobnikom takim jak popularna papużka falista wystarczy klatka o wymiarach 80 x 40 x 50 cm. Warto wiedzieć, że papugi należy wypuszczać z klatki, aby mogły zaznać więcej ruchu, latając po mieszkaniu. Takie oswajanie z wolnością należy jednak wykonywać z rozwagą, gdyż hodowlane gatunki papug nie będą w stanie żyć na wolności, a także mogą zrobić sobie krzywdę, jeśli nie zasłonimy okien zasłonami czy roletami.

Dla większych papug, np. ar, klatka nie będzie dobrym pomysłem. Okazałe gatunki hoduje się w tzw. wolierach zewnętrznych lub wewnętrznych, czyli specjalnie wydzielonym terytorium, które umożliwia swobodne latanie.

Nie tylko samo miejsce ma znaczenie, ale także to, jak karmisz papugę w domu. Najlepiej sprawdzą się gotowe mieszanki nasion i zbóż dedykowane konkretnym gatunkom papug, gdyż od ich wielkości zależy, jaki rodzaj pokarmu i ile zapotrzebowania energetycznego będą potrzebować. Warto wprowadzić dodatkową karmę dla papug na czas pierzenia.

Choć papuga w domu wydaje się mało wymagającym pupilem, nie można zapominać o obowiązkach wobec niej. Po pierwsze, zadbaj o stały dostęp do wody dla papużki, a także o czystość klatki i jej wnętrza. Udostępnij ptakowi miejsce do kąpieli oraz zapewnij towarzystwo! Brak Twojego zainteresowania lub innej papużki sprawia, że ptakom tym zmienia się nastrój, stają się apatyczne, a nawet agresywne.

Rozrywka i zabawa - akcesoria do klatek dla papugPapuga w domu może być narażona na nudę, dlatego warto urozmaicić jej czas spędzony w klatce czy w wolierze. Świetnym pomysłem będą zabawki dla papug, wśród których najpopularniejsze są huśtawki, wiszące dzwoneczki czy drewniany labirynt. Dzięki nim papugi zyskają dodatkowe bodźce, które pozytywnie wpłyną na ich nastrój. Zabawki, które angażują papugi, zwiększają również ich aktywność fizyczną oraz wyładowują napięcie, na które narażone są zestresowane i znudzone ptaki. Najpopularniejsze i sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa zabawki do klatek dla papug znajdziesz w sklepie specjalistycznym Aquario.pl.