Filtry

[FOTO] Za nami 19. Spotkania z Kulturą Żydowską

Od 21 do 23 października w Pszczynie po raz XIX odbywały się Spotkania z Kulturą Żydowską. W ramach wydarzenia w PCKul wystawiono spektakl pod tytułem "Schulz", odbyły się również spacer po Pszczynie "Śladami Anny Feibelson" oraz oprowadzenie po cmentarzu żydowskim.

Spektakl teatralny "Schulz" w wykonaniu Stowarzyszenia "Take tam", w ramach wydarzeń XIX Spotkań z Kulturą Żydowską w Pszczynie - 21.10.2022 · fot. Andrzej Grynpeter


W pierwszy dzień wydarzenia, czyli piątek, 21 października, w PCKul został wystawiony spektakl pod tytułem "Schulz" oparty na wybranych opowiadaniach ze zbiorów "Sklepy cynamonowe" oraz "Sanatorium pod Klepsydrą". Na scenie wystąpili aktorzy ze Stowarzyszenia "take tam..." im. Artystów Międzywojnia.

Spektakl to studium rodziny, rzeka wspomnień przesączona nutką magii. Aktorzy zaprosili w tajemniczy i intrygujący świat poddasza, gdzie ojciec głównego bohatera oddawał się swoim fantazjom, smutkom i przygodom. Widzowie wysłuchali fragmentów prozy Schulza okraszonych współczesną, awangardową formą teatralną.

W spektaklu wystąpili: Weronika Bryła, Nina Kołder, Wiktoria Urbaniec oraz Dawid Tabak. Fragmenty "Traktatu o manekinach" w wykonaniu Jakuba Pieczki. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Jakub Pieczka.

XIX Spotkania z Kulturą Żydowską w Pszczynie - spacer "Śladami Anny Feibelson", oprowadza Sławomir Patuszka - 22.10.2022 · fot. Andrzej Grynpeter


Z kolei w sobotę, 22 października odbył się spacer z przewodnikiem po Pszczynie "Śladami Anny Feibelson". Opowiadał Sławomir Pastuszka.

XIX Spotkania z Kulturą Żydowską w Pszczynie - zwiedzanie cmentarza żydowskiego "Śladami symboli i motywów", oprowadza Sławomir Patuszka - 23.10.2022 · fot. Andrzej Grynpeter


W ostatni dzień XIX Spotkań z Kulturą Żydowską odbyło się zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie "Śladami motywów i symboli". Po kirkucie oprowadzał Sławomir Pastuszka. W tym wydarzeniu wzięło udział około 80 osób, które mogły poznać wiele ciekawych informacji o cmentarzu, a także o pochowanych na kirkucie mieszkańcach naszego miasta.

Podczas spacerów z przewodnikiem była także możliwość zakupu wydawnictw książkowych, m.in. przewodnika "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie".

ar, mp / pless.pl