POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Odwołane: spotkanie z Panem Korkiem - fizyczno-techniczne jaja

Klub Urbanowice MCK zapraszał 31 marca o 17.00 na Kulturalną Środę - Spotkanie z Panem Korkiem. Szaleni Naukowcy Pana Korka mieli przeprowadzać różne eksperymenty na jajkach - zarówno surowych jak i ugotowanych. Niestety wydarzenie z powodu obostrzeń pandemicznych obowiązujących od 20 marca musi zostać odwołane.

spotkanie z panem korkiem
Spotkanie z Panem Korkiem · fot. MCK


Odwołane!


Wykorzystując siłę ścisku dłoni, sprawdzimy wytrzymałość skorupek surowych jajek. Podejmiemy także odważną próbę stania na surowych jajach. Zbadamy wpływ różnicy ciśnień na jajko i z chirurgiczną precyzją obierzemy surowe jajko ze skorupki. Ciekawe, jak wysoko takie jajo potrafi się odbić?

Równia pochyła (tak fizycy nazywają nachyloną drogę) posłuży nam do zbadania budowy jaja. W oparciu o wyniki doświadczeń opracujemy nieniszczącą metodę rozróżniania jajek ugotowanych i surowych. W widowiskowy sposób poddamy jajo działaniom sił grawitacji, oporu i wyporu — Isaac Newton, George Stokes i Archimedes z Syrakuz będą z nas dumni.

Czy naukowe podejście do jajka pozwoli nam powtórzyć słynny eksperyment Krzysztofa Kolumba, ale tym razem bez uszkodzenia skorupki? Do przeprowadzenia eksperymentów na jajach wykorzystamy łatwo dostępne rzeczy (zapałki, butelki, ocet, sól) a także pompę próżniową, ciekły azot czy ploter sferyczny sterowany komputerem.

Miejskie Centrum Kultury

43-100 Tychy
ul. Bohaterów Warszawy 26

tel. 032 327 02 91
fax 032 327 02 91

ar / tychy.info, źródło: MCK