POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Hejt i ataki podczas wykładu S. Pastuszki o Marszu Śmierci

Wczoraj miał odbyć się kolejny wykład historyczny pszczyńskiego judaisty, Sławomira Pastuszki - tym razem dotyczący Marszu Śmierci, jaki 76 lat temu przeszedł ulicami powiatu pszczyńskiego. Niestety internetowe spotkanie zostało brutalnie zakłócone. Nie tylko prowadzący, ale również uczestnicy spotkali się z hejtem. Miały zostać odtworzone przemówienia Hitlera. O zdarzeniu została już zawiadomiona policja. Głos w sprawie zabrali starosta Barbara Bandoła oraz burmistrz Dariusz Skrobol.

Sławomir Pastuszka
Sławomir Pastuszka składający znicz pod grobem ofiar Marszu Śmierci na Cmentarzu św. Krzyża w Pszczynie - 18.01.2021 · fot. Sławomir Pastuszka / archiwum prywatne


O sytuacji, do której doszło, Pastuszka poinformował tuż po zakończeniu przerwanego wykładu w mediach społecznościowych: - W związku ze zorganizowanym, zmasowanym i - jak śmiem podejrzewać - zleconym atakiem trolli na mój dzisiejszy wykład z okazji 76. rocznicy Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej, pragnę przeprosić wszystkich, którzy zostali w jego trakcie obrażeni przez nieproszonych uczestników. Przerwanie wykładu było w mojej opinii jedynym dobrym rozwiązaniem. Nie mogłem pozwolić na dalsze obrażanie uczestników spotkania, a także na kalanie pamięci o ofiarach Zagłady i Sprawiedliwych poprzez chamskie odzywki czy uporczywe odtwarzanie agresywnych przemówień Hitlera - czytamy w oświadczeniu.

- Szokuje mnie i zasmuca fakt, że celem ataku było spotkanie poświęcone pamięci uczestników i ofiar - różnych narodowości i wyznań - tragicznego w skutkach marszu ewakuacyjnego z niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, a także osób, które z narażeniem życia starały się udzielać im pomocy, w tym tych uznanych przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - dodał Sławomir Pastuszka.

Loading...


- Milczenie jest formą akceptacji. W tej sprawie milczeć nie wolno - mówi z kolei starosta Barbara Bandoła, odnosząc się do wczorajszego ataku. Poniżej przedstawiamy treść jej oświadczenia.

Oświadczenie starosty Barbary Bandoły ws. zakłócenia wykładu Sławomira Pastuszki

Wczoraj wieczorem doszło do bezpardonowego ataku na organizatora i uczestników wykładu online poświęconego 76. rocznicy Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej. Nieustaleni jeszcze sprawcy przekroczyli wszystkie granice, zakłócając wykład, obrażając jego uczestników, uruchamiając hejt, ale także promując ideologię faszystowską, co jest prawnie zakazane. Przeraża mnie, że w naszym kraju jest możliwa taka sytuacja.

Sławomir Pastuszka, historyk specjalizujący się w zakresie dziejów i kultury pszczyńskich Żydów, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie zorganizował spontaniczny wykład na temat jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii. Wykład miał upamiętnić ofiary niewyobrażalnej tragedii - podczas marszu ewakuacyjnego z niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau zginęło z przemęczenia, wyziębienia lub od strzałów w tył głowy nawet 15 tysięcy więźniów. Były to ofiary różnych wyznań i narodowości.

Pielęgnowanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem, dlatego co roku odwiedzamy miejsca pamięci, mogiły, w których znajdują się ciała ofiar. Pamiętamy również o pszczyńskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem własnego życia udzielili pomocy i schronienia uczestnikom marszu, którym udało się uciec.

O sprawie wie już policja i mam nadzieję, że sprawcy ataku zostaną ustaleni i ukarani. Musimy pamiętać, że ofiary Marszu Śmierci cierpiały z powodu drugiego człowieka. Jak mówił Marian Turski, który przeżył Marsz Śmierci, "Auschwitz nie spadło z nieba". Nie możemy być obojętni. To apel do wszystkich - młodych i starszych, dzieci i rodziców. Milczenie jest formą akceptacji. W tej sprawie milczeć nie wolno.


starosta pszczyński,
Barbara Bandoła


Oświadczenie burmistrza Dariusza Skrobola ws. zakłócenia wykładu Sławomira Pastuszki

W środę podczas wykładu pana Sławomira Pastuszki na temat Marszu Śmierci na Ziemi Pszczyńskiej, doszło do agresywnego zakłócenia wydarzenia. Wobec bulwersującego obrażania uczestników i propagowanie treści nazistowskich organizator został zmuszony do przerwania wykładu.

Na takie zachowanie nie może być przyzwolenia. W Pszczynie nigdy nie było i nie powinno być zgody na język nienawiści, na próby znieważenia kogokolwiek i dyskryminacji z powodów religijnych, światopoglądowych. Treści faszystowskie i rasistowskie, obrażające wykładowcę i słuchaczy, które pojawiły się na wykładzie, są niedopuszczalne.

Pan Sławomir jest aktywnym członkiem życia społecznego, od lat opiekuje się cmentarzem żydowskim, jest organizatorem Spotkań z Kulturą Żydowską i wielu wykładów traktujących o dziejach Pszczyny. Jako mieszkańcy jego wieloletniemu poświęceniu i determinacji, a także ciężkiej pracy otrzymaliśmy liczne publikacje, które mówią o historii i dziedzictwie Ziemi Pszczyńskiej - regionu naznaczonego bogatą historią i terenu, gdzie przez setki lat przenikały liczne kultury, narodowości i wyznania, często żyjąc w swoim sąsiedztwie i działając wspólnie na rzecz naszego miasta.

Mam nadzieję, że podobna sytuacja nigdy się nie powtórzy!

Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie została poinformowana o sprawie.

ar / pless.pl