POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

4 błędy przy mocowaniu paneli fotowoltaicznych” dla firmy Plant-tech

Materiał partnera:

Rosnące zainteresowanie rozwiązaniami energooszczędnymi stale rośnie, pociągając za sobą cały szereg wątpliwości. Inwestycja w systemy fotowoltaiczne przynosi długofalowe korzyści materialne, pod warunkiem, że właściciel konstrukcji musi zapewnić jej odpowiednie warunki środowiskowe. Na co zatem zwracać uwagę przy mocowaniu paneli fotowoltaicznych? Jakie są najpopularniejsze błędy popełniane przy montażu i wyborze paneli oraz jak ich uniknąć?

4 błędy przy mocowaniu paneli fotowoltaicznych” dla firmy Plant-tech


Taniej nie znaczy lepiejWybór paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim wybór godnego zaufania producenta/dostawcy, który deklaruje pełną transparentność w kwestii udostępniania obowiązujących w Polsce certyfikatów. Na wiarygodność danej firmy wpływ ma przede wszystkim wgląd w dokumentację, potwierdzenie zgodności z normami czy wnikliwa kontrola poszczególnych etapów produkcyjnych. Prawdą jest, że jedynie świadomi i dbający o zrównoważony rynek producenci/dostawcy dbają o przestrzeganie tych warunków, jednak wiąże się to z większą inwestycją finansową w rozwój firmy, a co za tym idzie wyższą ceną za pojedynczy produkt.
Cena tańszych paneli fotowoltaicznych jest wynikiem wprowadzania oszczędności na każdym etapie produkcji - od niewystarczającego opłacania pracowników, po cięcie kosztów przy gromadzeniu niższych jakościowo materiałów.

Mocowanie hakówNajczęściej pojawiającym się błędem przy mocowaniu paneli fotowoltaicznych jest nieodpowiednio dobrany hak. Montażysta powinien dopasować element konstrukcyjny do rodzaju zadaszenia - rodzaju pokrycia i samego dachu (wybór pomiędzy skośnym a płaskim). Rynek fotowoltaiki stale się rozwija, dlatego nie musisz martwić się o brak indywidualnych rozwiązań. Wystarczy skontaktować się z pracownikami firmy dostarczającej systemy pod panele fotowoltaiczne, aby dobrać to, czego potrzebujesz.

Zacienienie instalacji fotowoltaicznejNawet najmniejsze zacienienie ma wpływ na pogorszenie efektywności instalacji fotowoltaicznej, dlatego miejsce instalacji powinno być przemyślane i skonsultowane ze specjalistą. W ramach projektu montażu systemów fotowoltaicznych powinien zostać przygotowany oddzielny dokument szacujący ryzyko zacienienia. Decydując o wyborze producenta systemów i działaniach około inwestycyjnych warto zastanowić się nad oddaniem projektu w ręce profesjonalisty.

Skompletowanie elementów konstrukcyjnychPrzy mocowaniu paneli fotowoltaicznych należy pamiętać o prawidłowym doborze elementów konstrukcyjnych. Konsument powinien się wykazać wiedzą produktową, wiedzą na temat pożądanych materiałów i ich żywotności, lub znaleźć specjalistę, który zrobi to za niego. Wśród wymaganych elementów, które są gwarancją stabilnej i wytrzymałej konstrukcji znajdują się m.in.: łączniki, wsporniki, profile, uchwyty, nakrętki, śruby i klemy do mocowania paneli fotowoltaicznych.

Jak uniknąć błędów?Po pierwsze zadbaj o wszystkie techniczne aspekty mocowania paneli fotowoltaicznych. A o co dokładniej?

  • ustawienie paneli pod odpowiednim kątem (w przypadku dachów płaskich - 10, 15 i 20°, a skośnych - kąt nachylenia wyznacza kąt ustawienia dachu)
  • ocenę zacienienia,
  • ochronę przepięciową instalacji,
  • transport paneli bez uszkodzeń,
  • projekt spełniający wymogi techniczne.


Równie istotny jest wybór firmy montażowej, która zna się na tym, co robi i posiada w swojej załodze wykwalifikowanych pracowników. Uwzględnić należy również poszukiwania profesjonalnego producenta paneli fotowoltaicznych, których jakość jest zgodna z deklaracjami producenckimi.

Skuteczne i udane mocowanie paneli fotowoltaicznych zależy nie tylko od umiejętności i wiedzy montażysty, ale także jakości i wytrzymałości systemów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą konstrukcji i elementów montażowych firmy Plant.Tech, dla której satysfakcja klientów jest najważniejsza. Twoja decyzja zmienia oblicze hurtowni fotowoltaicznych, dlatego wybierz mądrze!