Praca Pszczyna Praca Pszczyna
POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Wystawa o modzie XIX i XX-wiecznej na brytyjskim dworze

"Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929" to nowa wystawa Muzeum Zamkowego w Pszczynie przygotowana we współpracy z V&A Museum w Londynie oraz kuratorami Barbarą Borkowy i Russellem Harrisem. Zobaczyć na niej można 51 fotografii ukazujących przedstawicieli elit Imperium Brytyjskiego, którzy dostąpili zaszczytu prezentacji na dworze.

PREZENTACJE NA BRYTYJSKIM DWORZE


Wszystkich miłośników historii, historii obyczaju, fotografii i mody zapraszamy na nową wystawę czasową "Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929", przygotowaną przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie we współpracy z Victoria & Albert Museum w Londynie.

Zaprezentowano na niej ponad 50 fotografii powstałych w słynnym londyńskim zakładzie fotograficznym Lafayette, które ukazują przedstawicieli elity Imperium Brytyjskiego, a wśród nich młode debiutantki, arystokratów, dyplomatów czy indyjskich władców. Wraz z książkami, ilustracjami oraz artykułami z dawnej prasy składają się one na opowieść o jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu brytyjskich sfer, jakim była prezentacja przed obliczem monarchy. Zgromadzonym na wystawie materiałom towarzyszą przygotowane przez kuratorów - Barbarę Borkowy i Russella Harrisa - obszerne teksty w barwny sposób przedstawiające nie tylko poszczególne postacie, ale także zdradzające kulisy funkcjonowania wyższych sfer, a wszystko to na tle kalendarium najważniejszych wydarzeń światowych.

Opisy, nawiązujące do ówczesnej kultury, sztuki i literatury, koncentrują się także na kunsztownych strojach dworskich - prawdziwych arcydziełach sztuki krawieckiej ozdobionych bogactwem klejnotów.

Kuratorzy wystawy: Barbara Borkowy i Russell Harris
Realizacja: Sylwia Smolarek-Grzegorczyk

Wystawa otwarta jest w Zamku od 15 września do 29 sierpnia 2021 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Pandemia COVID-19 wydłużyła prace nad udostępnioną wystawą, sprawiła też, że nie odbył się zwyczajowy wernisaż. Nie mogli do nas także przybyć jej kuratorzy - Barbara Borkowy i Russell Harris. Tym razem, przy okazji otwarcia, to oni zaprosili nas do siebie, aby opowiedzieć nam o wystawie w wideo - Barbara do swego londyńskiego mieszkania, do którego docierają odgłosy ulicy, a Russell do eleganckiego wnętrza The Aga Khan Centre w Londynie, gdzie na co dzień pracuje. Zachęcamy do wysłuchania ich opowieści, które przenoszą nas na londyński dwór czasów królowej Wiktorii, a następnie królów Edwarda VII i Jerzego V.Więcej o ekspozycji przeczytacie na stronie Muzeum Zamkowego w artykule Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929 autorstwa Sylwii Smolarek-Grzegorczyk.

Muzeum Zamkowe

43-200 Pszczyna
ul. Brama Wybrańców 1

tel. 032 2103037
tel. 032 4490888

ar / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe