Praca Pszczyna Praca Pszczyna
POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Powstała wyjątkowa mapa miasta skierowana do młodych ludzi

Gdzie w Bielsku-Białej posłuchać muzyki na żywo, pójść potańczyć, czy pojeździć na rolkach, zjeść wegetariańskie jedzenie, napić się dobrej kawy, obejrzeć najlepsze widoki i murale, albo jakie atrakcje zapewnią adrenalinę - tego wszystkiego młodzi ludzie dowiedzą się z nowej mapy miasta. Wydawnictwo właśnie ujrzało światło dziennie i trafiło do dystrybucji. Gdzie można dostać mapę?

mapa
fot. UM Bielsko-Biała


Mapa powstała dla młodych i przy ich udziale. Co zobaczyć i co robić w Bielsku-Białej rekomendowali sami młodzi ludzie. To dało połączenie propozycji pewnych i oczywistych z tymi mniej znanymi, które zaskoczą nawet mieszkańców.

- Pomysł, jaki nam przyświecał, to wzbudzenie zaciekawienia Bielskiem-Białą i dopasowanie naszego wydawnictwa do konkretnej grupy wiekowej - mówi Bożena Hlousek z Wydziału Promocji i Sportu bielskiego Urzędu Miejskiego, który wydał mapę. - Chcieliśmy pokazać ślady niedawnej historii Bielska-Białej, ciekawe zakamarki, ale też opowiedzieć o teraźniejszości i licznych obliczach miasta z perspektywy osób tu mieszkających. W opisach atrakcji znajduje się więc wiele ciekawostek, które dodają miastu charakteru, a przy okazji opowiadają o nim więcej niż można wyczytać z przewodników - tłumaczy.

Mapa podzielona jest na dwie części: ruch i relaks oraz kultura i rozrywka. To zdaniem autorów dwie mocne strony miasta, które trafiają do młodych odbiorców. Oprócz rekomendowanych pewniaków - jak Teatr Polski czy Galeria Bielska BWA - z mapy można dowiedzieć się, gdzie młodzi mieszkańcy chodzą na kawę, a gdzie potańczyć. Gdzie wybierają się na giełdę płyt winylowych, a gdzie na rolki. Gdzie można znaleźć najciekawsze informacje o historii Fiata 126p, a gdzie pozostałości po bunkrach. Gdzie jest pomnik Salamandry (podpowiedź: niedaleko pomnika Pampaliniego!) i którą krainę zagadek w mieście najlepiej wybrać.

Opisy na mapie powstały przy zaangażowaniu młodych osób, m.in. udzielających się w inicjatywie redakcjaBB - lokalnym magazynie tworzonym przez młodzież od 2014 roku. Koordynacją i opracowaniem treści zajęła się Fundacja Zróbmy.To. Za projekt graficzny odpowiadała Alicja Jakimów.

Pomysłodawcą i wydawcą mapy jest Wydział Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Nakład mapy wyniósł 5 tysięcy egzemplarzy w języku polskim i 5 tysięcy egzemplarzy w języku angielskim.

Mapa jest dostępna w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Ratuszowym 4. Na terenie Bielska-Białej mapy są również dystrybuowane w obiektach noclegowych, lokalach gastronomicznych, w punkcie informacyjnym w galerii handlowej Sfera i w innych miejscach, które chętnie wybierają młodzi.

Instytucje i szkoły mogą pobierać mapy w Wydziale Promocji i Sportu przy pl. Ratuszowym 5 (pokój 302). Ponadto mapy w ramach promocji Bielska-Białej na zewnątrz trafią w ręce potencjalnych turystów podczas targów i spotkań poza miastem, gdy tylko zostanie przywrócona możliwość ich organizacji.
Mapa w formie elektronicznej będzie też do pobrania na stronie Urzędu Miejskiego pod adresem bielsko-biala.pl w zakładce Turysta.

W ostatnich dniach Wydział Promocji i Sportu wydał też mapę Bielska-Białej przeznaczoną dla wszystkich turystów. Ta ma format wyrywanej karty, którą każdy może zabrać ze sobą z Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała