POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Słuchowisko "Mój Herbert" Teatru Małego na Dzień Teatru Publicznego

Z okazji Dnia Teatru Publicznego Teatr Mały przygotował słuchowisko ?Mój Herbert? na podstawie dramatu tyskiego autora, aktora i reżysera Piotra Józefa Adamczyka i w reżyserii Pawła Drzewieckiego. Prapremiera odbędzie się w internecie w niedzielę, 17 maja o godzinie 18.00.

Mój Herbert


Z Okazji Dnia Teatru Publicznego, od pięciu lat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza teatry publiczne do ogólnopolskiej akcji popularyzującej sztukę teatru i rolę, jaką teatry instytucjonalne odgrywają w swojej społeczności lokalnej.

W tym roku, z oczywistych względów, żaden teatr w kraju nie może zrealizować działań scenicznych, których odbiorcami byliby widzowie zasiadający na widowni, by celebrować to wyjątkowe spotkanie jakim jest bezpośredni kontakt z aktorem.

Teatr Mały jednak stara się uczcić to święto najlepiej jak potrafi, starając się dotrzeć do swojej publiczności z wyjątkową, przygotowaną specjalnie z tej okazji propozycją - prapremierą słuchowiska zrealizowanego na podstawie dramatu tyskiego autora, aktora i reżysera Piotra Józefa Adamczyka pt. ?Mój Herbert?.

Sztuka przybliża nie tylko twórczość i wątki biograficzne tego wyjątkowego poety, osadzona jest przez autora w okolicznościach przyznania Herbertowi Literackiej Nagrody Nobla (do której poeta był poważnym pretendentem). Podróż w czasie, jaką odbywają Zbyszek (w tej roli autor sztuki - Piotr Józef Adamczyk) i wysłannik Akademii Noblowskiej Thomas (w interpretacji reżysera słuchowiska, Pawła Drzewieckiego), stanowi okazję do refleksji na temat historii najnowszej naszego kraju, jego przemian społecznych i politycznych oraz tego, jak definiujemy swój patriotyzm.

Paweł Drzewiecki
Paweł Drzewiecki w słuchowisku zinterpretował postać wysłannika Akademii Noblowskiej, Thomasa · fot. Teatr Mały


W słuchowisku udział biorą także Piotr Kumor - mierzący się z głosem Lecha Wałęsy oraz znana tyskiej publiczności z inscenizacji ?Przed sklepem jubilera? Wojtyły w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego Aurelia Sobczak, która kreuje tu postać żony Herberta - kobiety, która stojąc za plecami męża geniusza, osłaniając go przed niebezpieczeństwem i prozą codzienności, stara się znaleźć również własną przestrzeń realizacji osobistej, co w starciu z trudnym charakterem Zbyszka, stanowi ogromne wyzwanie.

Sztuka wpisuję się w realizowany w tym sezonie przez Teatr Mały program ?Aktor i Widz?. Jej bohaterowie, wielokrotnie odgrywają przed sobą coraz to nowe role, a zakładając kolejne maski, starają się zmylić interlokutora, i osiągnąć zamierzony cel, wprawnie poruszając się we wspólnie wykreowanej rzeczywistości ?teatru w teatrze?.

Jak mógłby wyglądać nasz kraj, gdyby poeta miał znacznie większy wpływ na otaczającą go rzeczywistość, niż tylko za sprawą pisanego słowa? O tym - w chwilami bardzo gorzki, a często przepełniony irracjonalnym humorem sposób, opowiada sztuka Piotra Józefa Adamczyka, którą Teatr Mały zaprezentuje w formie słuchowiska udostępnionego online od niedzieli 17 maja, od godziny 18.00.

Teatr zaprasza na te wyjątkowe obchody Dnia Teatru Publicznego, zrealizowane wokół sztuki autora związanego z naszym miastem i w wykonaniu aktorów związanych z tyską sceną teatralną.


W słuchowisku udział biorą:
Aurelia Sobczak
Piotr Józef Adamczyk
Paweł Drzewiecki
Piotr Kumor

Realizacja nagrań: Tomasz Cichocki
Montaż i udźwiękowienie: Joanna Piwowar-Antosiewicz
Miks i mastering: Krzysztof Kurek

Dzień Teatru Publicznego to ustanowione w 2015 roku święto, na pamiątkę mającego miejsce 250 lat wcześniej, pierwszego przedstawienia zrealizowanego przez założony staraniami Stanisława Augusta Poniatowskiego, pierwszy na ziemiach polskich zawodowy zespół aktorski, będący - jak się potem okazało- zalążkiem pierwszego publicznego teatru w Polsce. Data ta jest więc uważana za początek dziejów teatru instytucjonalnego w kraju nad Wisłą.

Teatr Mały

43-100 Tychy
ul. kard. A. Hlonda 1

tel. 32 227 20 67
tel. 32 227 36 11
fax 32 227 20 67

ar / tychy.info, źródło: Teatr Mały