POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Promocja książki "Z piaskowca i z marmuru" 16 maja online!

Spotkanie w nowej, wirtualnej formule będzie pierwszym po czasowym ograniczeniu działalności Muzeum Miejskiego. Książka Marii Lipok-Bierwiaczonek towarzysząca wystawie prezentuje w sposób syntetyczny dorobek Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Spotkanie będzie stanowiło nie tylko premierę publikacji, ale i symboliczny finisaż wystawy w Muzeum Miejskim "Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego".

Z piaskowca i z marmuru


Data spotkania nie jest przypadkowa dla wszystkich miłośników muzeów. Właśnie na 16 maja była planowana tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów, czyli wielkie święto muzealników i ich przyjaciół - wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych.

Gośćmi specjalnymi będą Jacek Kuczowic (autor strony www.przydrozne.eu) i ks. Stanisław Puchała.
Spotkanie online odbędzie się w sobotę, 16 maja o godzinie 18.00 poprzez streaming live na facebookowym profilu Muzeum Miejskiego w Tychach. Dostęp jest bezpłatny. Dla tych, którzy nie będą mogli dołączyć, będzie opublikowany zapis spotkania.

z piaskowca i z marmuru
Wystawa "Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego" w Muzeum Miejskim w Tychach · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Książka Marii Lipok-Bierwiaczonek towarzysząca wystawie, której premiera miała odbyć się 14 marca, prezentuje w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Publikacja nie tylko przybliża sylwetkę i twórczość Pokornego, ale jest przede wszystkim podsumowaniem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek - jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Sygnowane przez Karola Pokornego kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, można znaleźć od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.

Dr hab. prof. UŚ Tomasz Nawrocki powiedział o publikacji:

?Książka niezwykła nie tylko dlatego, że jej autorka z badawczą, a niekiedy także detektywistyczną pasją odsłania dzieła katowickiego mistrza kamieniarskiego, ale także dlatego, że wiele nam mówi o Śląsku w czasach, kiedy żył i tworzył Karl Pokorny. Praca zainteresuje historyków sztuki, etnografów i pasjonatów kamiennych posągów, ale także osoby szukające wiedzy o Śląsku, jego historii i krajobrazie regionu.?

Muzeum Miejskie w Tychach

43-100 Tychy
ul. Plac Wolności 1

tel. 32 718 20 22

ar / tychy.info