POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Jak wyglądają realne koszta prac wykończeniowych w budowie domu jednorodzinnego?

Materiał partnera:

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego inwestor musi liczyć się dużymi kosztami takiej inwestycji, jednak w wyniku procesu optymalizacji projektu można zmniejszyć tę kwotę. Najlepiej uzgodnić wszystkie szczegóły już na początku, by później można było wdrożyć wszystkie niezbędne rozwiązania, takie jak system ocieplenia, w formie dostosowanej do potrzeb przyszłych domowników. Przekonaj się, co warto wiedzieć o domie jednorodzinnym i kosztach związanych z jego budową.

Jak wyglądają realne koszta prac wykończeniowych w budowie domu jednorodzinnego?


Instalacja cieplna, elektryczna i wodnaJedną z podstawowych rzeczy, bez których nie może funkcjonować żaden dom są różnego rodzaju instalacje, pozwalające na swobodne korzystanie z prądu elektrycznego czy wody pitnej, a także te odpowiedzialne z ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Koszt montażu instalacji elektrycznej w przypadku domu o powierzchni 120 m2 to ponad 8 tys. złotych, a w przypadku budowania takiej instalacji od zera i montażu dodatkowych punktów elektrycznych koszt wzrasta do około 12 tys. złotych.

koszt budowy domu od czego zalezy


Równie istotna jest też instalacja sanitarna, które koszt montażu sięga nawet 30 tys. złotych, jednak kwota ta może wzrosnąć, gdy okaże się, że konieczne będzie wykopanie otworów i montaż zbiornika do przydomowej oczyszczalni ścieków. Podobnie będzie w przypadku doprowadzenia ujęcia wody użytkowej, która będzie używana w kuchni, łazience czy systemach grzewczych, gdzie czynnikiem roboczym jest właśnie H2O.

Istnieje również możliwość montażu nowoczesnej instalacji grzewczej opartej o wykorzystanie pompy powietrznej lub gruntowej, a więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie Domowe Klimaty, gdzie przedstawione są konkretne projekty domów z kompletnymi kosztorysami.

Praca u podstaw, czyli projekt domu jednorodzinnego i jego wpływ na koszty całej inwestycjiWarto jednak już na etapie projektu zdecydować się na rozwiązania, które pozwolą na minimalizację kosztów projektu. Jedną z takich opcji jest odpowiedni układ pomieszczeń sprzyjający podziałowi na strefy, który pozwoli na montaż wspomnianych instalacji wykorzystując do tego mniejszą ilość materiałów, co zauważalnie przełoży się na zmniejszenie kosztów.

budowa domu pod lupa


Jeśli inwestorowi zależy na niższych kosztach warto zdecydować się na prostą bryłę bez dodatkowych elementów ozdobnych. W przypadku kwestii związanych z samą budową i tego, jak uniknąć nadmiernych kosztów warto sprawdzić artykuł Budowa domu do stanu surowego zamkniętego - jak zabrać się za wykończenie domu w 5 krokach?, gdzie przedstawiono sprawdzone porady ułatwiające cały proces.

Ocieplenie i kwestie związane wykończeniem budynkuInną, bardzo kosztowną rzeczą przy budowie domu jednorodzinnego jest temat wykończenia i ocieplenia budynku, by ten nie tracił za szybko temperatury. Standardową i sprawdzoną metodą w tej drugiej kwestii jest wyłożenie ścian styropianem. O tym, jakiej grubości powinny być płyty i ile powinno być warstw decyduje kierownik budowy lub sam inwestor. Koszt takiego rozwiązania wraz z wykonaniem niezbędnych prac wykończeniowych (tynk akrylowy) może sięgać nawet 20 tys. złotych.