POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Monodram Teatru Korez "Mianujom mie Hanka" w Suszcu

W związku z przypadającymi w tym roku obchodami 100-lecia Powstań Śląskich i 30-leciem Kola Związku Górnośląskiego w Suszcu zapraszamy na wzruszający monodram "Mianujom mie Hanka" Teatru Korez w wykonaniu Grażyny Bułki oraz otwartą dyskusję z gośćmi po spektaklu.

12 lat temu w Teatrze Korez miała miejsce premiera kultowego spektaklu na podstawie powieści Janoscha, pt. "Cholonek". Przedstawienie to, grane do dziś, zapoczątkowało dyskusję o śląskiej tożsamości i stało się zaczynem oraz punktem odniesienia dla całej fali "śląskich" spektakli w naszym regionie. Tak wysoko postawiona poprzeczka spowodowała jednak, że Korez od tamtej pory nie sięgnął po sztukę o śląskiej tematyce. Aż do 2016 r.... Bo oto pojawił się znakomity tekst Alojzego Lyski - "Opowieść górnośląska" (Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek). Tekst porażający i oczyszczający. Prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówiący o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści.

Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta.

Teatr Korez nie zmienił ani jednego słowa, ale tytuł - za zgodą autora, zamienił na "Mianujom mie Hanka". Spektakl dla wszystkich - ale w języku śląskim.

Tytuł monodramu: Mianujom mie Hanka
Na scenie: Grażyna Bułka
Autor: Alojzy Lysko
Tytuł oryginału: "Opowieść górnośląska"
Reżyser: Mirosław Neinert
Oprawa muzyczna: Stanisław Szydło
Oprawa plastyczna: Grzegorz Chudy

Na spektakl zapraszamy 29 listopada do Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu. Bilety w cenie 30 zł można nabyć w sekretariacie GOKu lub na portalu biletyna.pl

Po spektaklu zapraszamy do wspólnej dyskusji z gośćmi: Alojzym Lysko, dr Krystianem Węgrzynkiem i Grzegorzem Franki.

Sekretariat Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 8:30-19:30, w piątki w godz. 8:30-18:00. Kontakt: e-mail: kasia@kulturasuszec.pl, telefon: 32 212 44 91 wew. 23. Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka.

Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu


43-267 Suszec
ul. Ogrodowa 22

tel. 32 212 44 91
fax 32 212 44 91
kom. 664 006 906