POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

XIV Tyskie Dni Literatury: dziś spotkanie z Joanną Bator

Spotkania, warsztaty, spektakle - to wszystko w trakcie trwających do piątku, 11 października, XIV Tyskich Dni Literatury. Gośćmi będą m.in. Krzysztof Tyniec, Jacek Wójcicki, Joanna Bator i Jakub Żulczyk.

Wydarzenie rozpoczęły warsztaty teatru japońskiego Kamishibai, zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z wydawnictwem TIBUM. O godzinie 8.00 i 10.00 zaplanowano dla przedszkolaków (5-6 lat) przedstawienie teatru pacynkowego. Pacynki zabrały dzieci w niesamowity świat opowiadanej historii.

Bibliotekarzy oraz nauczycieli szkolnych i przedszkolnych Mediateka zaprasza z kolei na wykład i warsztaty z bajkoterapii. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Swędrowska: nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trenerka PSPiA KLANZA, autorka koncepcji czytania wrażeniowego, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Warsztaty mają na celu pokazać, że słowo ma terapeutyczną moc i pomaga nawiązać kontakt z podopiecznymi.

Tego dnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Tyńcem, aktorem znanym z teatralnych desek i szklanego ekranu. - Jego głos i sceniczna charyzma sprawiają, że zawodowo realizuje się także jako konferansjer, aktor dubbingowy i lektor audiobooków. Swoje literackie zacięcie ujawnił podczas prac nad płytą ?Dopokąd?, która zawiera w większości jego autorskie teksty. Spotkanie poprowadzi Marcin Michrowski. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i pozostałych przygotowanych w ramach XIV Tyskich Dni Literatury - mówi Anna Krawczyk, dyrektor MBP w Tychach.

Drugi dzień imprezy rozpocznie się warsztatami z opowiadania bajek o godz. 8.00 dla grup zorganizowanych (klasy 1-3). Grupy wczesnoszkolne będą mogły wybrać się na spotkania z Panem Poetą o godz. 8.00, o godz. 10.00 i o godz. 11.30.

- Pan Poeta to znany bajkopisarz, który prowadzi warsztaty dla dzieci w całej Polsce. Wprowadza on małych uczestników za pomocą licznych rekwizytów w fascynujący świat bajek oraz zachęca do sięgnięcia po książkę zamiast smartfona - dodaje dyrektor Krawczyk.

O 18.00 rozpocznie się spotkanie z Jackiem Wójcickim: aktorem, śpiewakiem, osobowością sceniczną. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie z łatwością porusza się po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Występował m.in. w "Dziadach" w reżyserii K. Swiniarskiego i koncercie poświęconym Witkacemu. Grał u A. Wajdy i S. Spielberga. Współpracował z K. Pendereckim, J. K. Pawluśkiewiczem, P. Skrzyneckim, W. Korczem.

W środę, 9 października Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza grupy zorganizowane (młodzież klas 7-8) na spotkanie z Katarzyną Ryrych (12.00- 15.00). Młodsze grupy zorganizowane (klasy 4-6) organizatorzy XIV Tyskich Dni Literatury zapraszają z kolei na spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Koziołem (9.00). Marcin Kozioł to autor literatury dziecięcej i młodzieżowej. Twórca postaci Wombata Maksymiliana, niesfornych Puchaczy, mieszkańców Stajni pod Tęczą i młodych detektywów nie stroni od interaktywnych wypraw w głąb swoich powieści.

Czwartego dnia Tyskich Dni Literatury (10 października) zaplanowano kilka wydarzeń. Mediateka organizuje dla klasy 1-3 warsztaty literacko-muzyczne z Joanną Bronisławską (9.00, 10.15), która zaprosi dzieci, by spróbowały wyrazić siebie poprzez muzykę i wraz z nią, przy pomocy instrumentów, wyczarowały bajkę - grajkę. Tego dnia o 10.00 odbędą się także dla grup zorganizowanych uczniów klas 1-3 warsztaty ilustratorskie z Joanną Krzyżanek - autorką bajek, opowieści i wierszy oraz miłośniczką gałgankowych lalek.

O godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Joanną Bator - pisarką, publicystką, eseistką i podróżniczką. Jest autorką m.in. ?Piaskowej Góry?, ?Roku królika? i bestsellerowej, nagrodzonej w 2013 roku Nagrodą Literacką Nike, powieści ?Ciemno, prawie noc?.

Ostatniego dnia wydarzenia w godzinach 10.00-13.00 odbędą się warsztaty z Piotrem Zawadzkim i przedstawienie teatralne dla młodzieży. Piotr Zawadzki: Aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, który zawodowe szlify zdobywał na wielu scenach i estradach.

- W ramach warsztatów teatralnych, dzieląc się doświadczeniem, wprowadzi młodzież z Teatru w Pajęczynie w arkana pracy aktora scenicznego. Ćwiczenia z emisji głosu, studio gestu i mimiki, interakcje aktorskie i z publicznością to działania, które wzbogacą umiejętności młodych i pozwolą im rozwinąć artystyczne skrzydła - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

O godzinie 18.00 rozpocznie się z kolei spotkanie z Jakubem Żulczykiem. Pisarz, felietonista, scenarzysta ("Belfer", "Ślepnąc od świateł"). Jest autorem Radio Armageddon - pierwszej polskiej powieści emo oraz powieści "Ślepnąc od świateł", za którą w 2014 roku nominowany był do Paszportów Polityki. Będzie to wydarzenie koń cz ące XIV Tyskie Dni Literatury.

Tyskim Dniom Literatury towarzyszyć będą wystawy w ramach projektu ?Po prostu książka?. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

XIV Tyskie Dni Literatury

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy