POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Jubileuszowa edycja Portu Pieśni Pracy w Tychach: 5 scen,8 koncertów

Tychy, 23-25 sierpnia, 5 scen, 8 koncertów, kilkunastu wykonawców z kraju i specjalni goście z Francji. Przed nami kolejna, jubileuszowa XXXV edycja Portu Pieśni Pracy, festiwalu szantowego organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach i zespół Perły i Łotry, który od lat w drugiej połowie sierpnia gromadzi w Tychach miłośników szant, muzyki żeglarskiej i folkowej.

Loading...


W tym roku Port Pieśni Pracy odbędzie się nie tylko nad dobrze znanym mieszkańcom Śląska Jeziorem Paprocany, ale także w kilku innych lokalizacjach tak, by muzyka żeglarska rozbrzmiewała w różnych częściach miasta, na różnych jego poziomach - od podziemi klubu, gdzie odbędzie się sobotni koncert nocny, aż po pokład statku górującego nad Paprocanami, gdzie zaprosimy w niedzielę najmłodszych amatorów piosenek żeglarskich.

Przed nami trzy dni świetnej zabawy dla dużych i małych, tych z bliska i daleka, którzy co roku obierają kurs na Tychy, by w pięknym otoczeniu słuchać szant i spędzać czas z pozytywnymi ludźmi. Port Pieśni Pracy to koncerty w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (piątek), nad Jeziorem Paprocany (sobota, niedziela) czy sobotni nocny koncert klubowy oraz - po raz pierwszy - szanty w Gemini Park Tychy (sobota, niedziela), a więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz koncertów piątkowy wieczór rozpoczynający festiwal uzupełni prelekcja na temat pracy na dawnych żaglowcach z ilustracjami legendy szantowej, Stana Hugilla, a także nauka gry na tradycyjnym instrumencie - kościach oraz kino pod chmurką, w którym pokazany zostanie film o Aleksandrze Dobie - "Happy Olo - pogodna ballada o Olku Dobie".

Festiwal ma wieloletnią tradycję i stanowi markę, która co roku przyciąga do Tychów miłośników szant i muzyki folkowej z całej Polski, a nawet zagranicy. Port Pieśni Pracy to integracja międzypokoleniowa, spotkania znajomych, których łączy pasja żeglarska i zamiłowanie do muzyki, a także spędzanie czasu w otoczeniu charakterystycznych dla miasta Tychy atrakcji turystycznych, w tym wielokrotnie docenianego i nagradzanego Jeziora Paprocany. Festiwal - oprócz zabawy - często niesie ze sobą także akcje społeczne czy charytatywne - tak będzie i tym razem, bowiem będziemy zbierać fundusze na rehabilitację naszego przyjaciela ze sceny szantowej - Andrzeja Qnię Grzelę, wokalistę Ryczących Dwudziestek. Nie zabraknie koszulek, ale też... barbera, żeglarskich akcesoriów i porad dla żeglarek.

Na pięciu scenach usłyszymy kilkunastu wykonawców, w tym m.in. dobrze znaną Formację, Marka Szurawskiego, Atlantydę, Grzegorza Tyszkiewicza, rodzime North Cape i Leje na Pokład, czy naszych tyskich Gospodarzy - Perły i Łotry, a ponadto - niesamowitych gości z Francji - odwiedzą nas żywiołowi Booze Brothers, nie zabraknie też mocnego akcentu piosenki folkowej i celtyckiej. W obliczu wydarzeń ostatnich dni ich występ stanął pod znakiem zapytania, więc to ważne, by w tym miejscu zaznaczyć obecność Czterech Refów, którego Lidera kilka dni temu miłośnicy żeglarstwa odprowadzili na wieczną wachtę, jak mówi się o ostatnim pożegnaniu zmarłego. Jerzy Rogacki - szantymen, żeglarz, mentor i po prostu wielka postać w świecie szant, bo to ?Rogaty?, jak zwali Go przyjaciele, jest współautorem przekładu jednej z najbardziej popularnych piosenek wśród żeglarskiej braci. To dzięki niemu śpiewamy "Pożegnanie Liverpoolu". Niech sobotni koncert z udziałem Czterech Refów będzie właśnie hołdem oddanym tej wielkiej postaci świata szant. Bądźmy z nimi w tym dniu?

Na dobre i złe, w sztormie i w czasie flauty, spotkajmy się w Tychach, które na czas wydarzeń sierpniowych staje się miastem portowym położonym nad malowniczym Jeziorem Paprocany.

Program:23 sierpnia 2019, piątek, ogród Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
  • 18.00 koncerty: Orkiestra Samanta, Drake
  • 20.00 "Way, hay holly!" opowieść o pracy na dawnych żaglowcach w rysunkach Stana Hugilla i koncert Marka Szurawskiego + warsztaty gry na kościach
  • 21.00 Kino pod chmurką "Happy Olo - pogodna ballada o Olku Dobie"


24 sierpnia, sobota
  • 12.00 Gemini Park Tychy - koncerty: Formacja, Happy Crew, Trzecia Miłość, Grzegorz GooRoo Tyszkiewicz i Jacek Ronkiewicz
  • 16.00 Dzika Plaża Paprocany - koncerty: Leje na Pokład, North Cape, Trzecia Miłość, Cztery Refy, Grzegorz GooRoo Tyszkiewicz i Jacek Ronkiewicz, Mietek Folk, Glassgo
  • 22.00 Underground Pub - koncerty: Perły i Łotry, Hoverla, Orkiestra Samanta, Booze Brothers, Mietek Folk


25 sierpnia, niedziela
  • 12.00 statek na OW Paprocany - Brygada Radosnego Rejsu - koncert dla dzieci
  • 12.00 Gemini Park Tychy - koncert: Glassgo, North Cape, Atlantyda, Leje na Pokład, Mietek Folk
  • 16.00 Dzika Plaża Paprocany - Happy Crew, Atlantyda, Drake, Formacja, Marek Szurawski, Booze Brothers, Perły i Łotry, Orkiestra Samanta i Hoverla, all hands (wspólne wykonanie)


port pieśni pracy

BM / tychy.info, źródło: MCK